Българската оперна школа е признат авторитет и у нас, и в чужбина в интерпретацията на италианска и руска музика. Към това Софийската национална опера прибави през последните сезони ново амплоа с първата постановка на акад. Пламен Карталов на цялата тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер по повод 200-годишнината от рождението на гениалния немски композитор през 2013 г.
Вече трета година вагнерианци от цял свят посещават Летния вагнеров фестивал в София, на който се играе българската постановка на тетралогията "Пръстенът на нибелунга".
Все едно че се бях изкатерил на висок планински връх, където въздухът е чист, но бурите са страшни, а залезът е божествен. Вагнер е открил един от върховете на постигнатото от човека, като сред големите композитори той създава една своя оперна драматургия, в която по неповторим начин слива текст и музика, картина, звук и действие. А посланието в тази опера: за кратко време злото може и да спечели, но любовта е по-силна и вечна. Изправени на крака, ние – публиката, аплодирахме едно върхово постижение в българската култура. Нещо ново за нас, защото на световно ниво засега сме имали отделни учени, музиканти, поети. А сега за първи път налице е дело на многоброен колектив от талантливи, добре организирани и всеотдайни българи – с “Пръстена на Нибелунга” на световно ниво. Солистите в “Залеза на боговете”, добре познати или неизвестни досега за мене, със своето пеене и актьорска игра изградиха убедителни образи. А най-убедителният "солист" беше нашият вече истински вагнеров оркестър, сподели слушателят на Българското национално радио проф. д.ф.н. Боян Джаков, който спечели билети за Вагнеровия фестивал в томболата на предаването за музикално-сценични изкуства и културен туризъм "Каста дива" /неделя, 20-22 часа по програма "Хоризонт"/.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg