Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Боянският майстор“ – честит рожден ден, проф. Йосифов

Петък, 14 август, от 19.30 часа, по програма „Христо Ботев“.

БНР Новини
Снимка: Булфото




На 12 август професор Александър Йосифов – композитор, диригент, преподавател, творец, комуто българската музикална култура дължи немалко от историята си в последния половин век, навърши 75 години. Да е жив и здрав!
Създал повече от 1500 опуса, над 800 песни в популярната музика, над 300 обработки на фолклорни образци, 28 музикално-сценични произведения, пет концерта за пиано и оркестър, два за цигулка и оркестър и ред клавирни творби за различни комбинации от инструменти и изпълнители, проф. Йосифов е може би, най-продуктивния български композитор, писал във всички музикални жанрове.
С музикантски корен, той завършва Варненското музикално училище при един забележителен педагог – Мила Михайлова, а след това се учи при най-големите – по композиция при проф. Панчо Владигеров, по дирижиране – при проф. Константин Илиев, по пиано при проф. Жени Ковачева. Не става пианист, защото, както ще чуете неговото признание „трепереха ми ръцете на сцената“, но тръгва по път, който ще донесе на българската история в музикалното дело ред положителни резултати . Освен много успешни създадени и реализирани творби, той е човекът, който едва на 28 години застава начело на „Балкантон“ и по негово време се правят забележителни записи, издава се западна музика. Той успява да върне големите български изпълнители в родината, прави немислими за онези строги комунистически правила, събития. Като Фестивал на Православната музика, в който участват хорове от 17 православни български и чуждоземни църкви. Обясненията с ЦК на БКП са неизбежни, но ... в докладната си, изискана от „най-високо място“ Йосифов предлага всички икони от български манастири да  бъдат изгорени пред храм-паметника „Александър Невски“. Тодор Живков разбира жестокото предизвикателство и отговаря на зложелателите с  „Ха-ха-ха, оставете момчето да работи“...
Малко са творците с отворени души към успехите на своите колеги. Александър Йосифов е един от тях. Ще чуете хубави думи за ред от  българските композитори – Тончо Русев, Ангел Заберски, Митко Щерев, а и как в качеството си на директор на „Балкантон“, е променял вече готови планове, за да бъдат веднага след премиерата записани и издадени произведения като „Козият рог“ на Красимир Кюркчийски, например.
Един откровен разговор, в който проф. Александър Йосифов не скрива нищо зад любезни фрази и готови формули. Благодаря му за искреността!
В предаването ще звучи музика на Александър Йосифов от операта „Хан Крум – ювиги“, балета „Кръстоносци“, Втори цигулков концерт, клавирна музика, изпълнена от дуото Евгения Симеонова и Десислава Щерева, песни, изпълнени от Лили Иванова, Емил Димитров, Стефка Берова и Йордан Марчинков.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50