Директорът на Националния археологически институт с музей при БАН доц. д-р Людмил Вагалински винаги напомня, че когато у нас пристигнат авторитетни гости от други държави или от международни институции, не им показваме що е това магистрала, а ги водим в музеите. А лятото на 2015 година наистина се оформя като блестящо! У нас, до 30 септември Културният център Морско казино – Бургас е домакин на атрактивна изложба „Съкровища от старите ракли”. Посетителите ще видят възхитителна женска украса за глава, ръце, нагръдници и пояси. Наследството е основата и престижът, върху които се надгражда бъдещето. Неслучайно изложбата в Лувъра, наречена „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България”, се превърна в значимо културно събитие за Франция и света.
Важен щрих: експонатите вече се завърнаха от Франция, с изключение на един: И това е Бронзовата портретна глава на Севт ІІІ. Тя продължава тази блестяща линия на представяне, като е включена в друга изложба „Власт и патос: Бронзова скулптура от елинистическия свят” в Жан Пол Гети Музей, САЩ.
А сега да останем на наша територия. Още когато българските археолози трябваше да подберат знакови предмети за Музея „Лувър“ и от Стрелча споделиха кои експонати от Жаба могила заминават за Франция, никой не е подозирал поредната изненада. Месеци по-късно, през август, от сейфа на общината случайно изскочиха грижливо прибрани картини от Златю Бояджиев и 31-на сребърни апликации от колесницата в Жаба могила. Няма да разказвам цялата история. Тепърва се работи по идеята предметите ще бъдат показани в изложба, а Жаба могила да бъде предложена за включване в Списъка на ЮНЕСКО.
Артефактите са удивителни свидетели на времето. Как хилядолетия по-късно имаме шанса да сравним културата и богатството на тракийските аристократи, спрямо бита и лукса от същия период, но в друга точка на Римската империя – Боскореале? В НАИМ при БАН все още може да разгледаме две изключителни изложби: „Римската вила при Чаталка – богатствата на един аристократ”. Другата – „Сребро от Лувъра”, представя част от съкровището Боскореале. Според специалистите, то почти не напуска Лувър. Може би, заради тракийските съкровища, това да е ответен жест спрямо България. Доц д-р Гергана Кабакчиева открехва за нас завесата, за да научим още интересни неща.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg