Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Бари Линдън“ – късметът на парвенюто

Съдбата на кариериста продължава да е живописна и трудна и през 21 век. Но срещата с Бари Линдън – поданика на 18-тото столетие, ирландеца, който мрази ирландците, аристократа без титла и родово имение, господаря на случайността и роба на необятните амбиции – си заслужава. Най-важната причина за това не е, за да се уверим, че парвенютата не са от вчера. А по-скоро, за да се насладим на великолепния ироничен талант на Уилям Текери.
Това е мъдър хумор… – споделя и Емил Минчев, който преведе непревеждания досега на български език роман на един от най-ярките класици на английската литература – Уилям Текери. „Бари Линдън“ изпреварва с няколко години „Панаир на суетата“, но предхожда и амбициозния по замисъл роман „Историята на Хенри Езмънд“. Каква е книгата се разбира точно, както какъв е човекът – нужна е дългосрочна близост, за да се прочетат. Засега е достатъчно да се доверим на професор д.ф.н. Симеон Хаджикосев, който в предговора към това издание на „Бари Линдън“ пише: Това е увлекателна и майсторски написана проза в духа на просвещенската пикареска…
А за автора Уилям Текери можем да се доверим на многобройните източници, в които откриваме: Роден в Калкута. Журналист. Учи рисуване в Париж след бягство от обучението си в Кеймбридж. Често публикува написаното от него под псевдоним. „Панаир на суетата“ е първият подписан с истинското му име роман. Сътрудничи на хумористичното издание „Пънч“. Посещава Франция, Германия, Ирландия. Във Ваймар се среща с Гьоте и успява да нарисува негов портрет. Но друг негов съвременник – Чарлс Дикенс – отказва да се възползва от услугите му на художник и така си спечелва литературен конкурент.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Зарев

"И аз слязох": Човек, но и Бог – пратеник за спасението ни

"И аз слязох" е роман за безстрашни читатели – за всеки, носещ кръста на своята съдба и питащ се откъде идват доброто и злото.  В "Артефир" авторът Владимир Зарев представя основните мотиви в книгата, която от 1 април може да бъде намерена в книжарниците. В романа "И аз слязох" Зарев прави дързък опит да обясни нашето съществуване през..

публикувано на 29.03.25 в 09:00

Дървеният костюм на живота в новата книга на Йордан Д. Радичков

Историята в романа "Дървеният костюм" на пръв поглед е сюрреалистична, абсурдна, но въображаемото и реалното се допълват от черен хумор, който постоянно подкопава установените представи. Като добавим и загатнатият уж криминален момент с неустановената самоличност на един труп, открит случайно, нещата още повече се заплитат. Читателят е въвлечен..

публикувано на 29.03.25 в 08:40
Димитър Христов Чорбаджийски Чудомир (1890 – 1967)

Можем и по-късно

В редакция "Хумор и сатира" сме хора пластични, приспособими и промени в климат, време или местоположение не ни плашат, посрещаме ги добре.  Такъв е случаят и с това издание на "Голямата къща на смешните хора", което само тази неделя ще започне в 23 часа. В него който е буден, може да чуе: - "Истинските новини" – "Евробарометър" изследва в кои..

публикувано на 28.03.25 в 17:00

Изложба керамична скулптура на Александър Стефанов в Пловдив

Градската художествена галерия – Пловдив показва изложба керамична скулптура на художника, керамик и скулптор Александър Стефанов в Първа зала на голямата Постоянна експозиция. В "Артефир" директорът на галерията Красимир Линков изразява своята благодарност, че Александър Стефанов е инициирал тази специална експозиция, като е предоставил..

публикувано на 28.03.25 в 16:30
Наградата за водеща мъжка роля взе Самуел Финци

Наградите "Икар" за 51-ви път – блясък и признание

Световният ден на театъра се отбелязва на 27 март. Иницииран през 1961 г. от Международния театрален институт, всяка година той се чества и от театралната гилдия у нас. По този повод в Народния театър "Иван Вазов" бяха връчени наградите "Икар" за 2025 година.  Наградата за водеща мъжка роля взе Самуел Финци , който се превъплъщава в..

публикувано на 28.03.25 в 15:45