Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синьо, зелено… А защо не и малко снежнобяло лято?

„На сафари с фотоапарат” е темата на тазгодишния Фестивал на пясъчните фигури в Бургас, който продължава до края на септември.
Снимка: Булфото

Някога …В началото на август и в разгара на лятото за първи път заедно се попитахме: „Накъде?” По Черноморието, под масовите  аплодисменти, скоростно се издигаха хотели. Бетонът безцеремонно заемаше свободните пространства, по хоризонтала и вертикала. Зеленото и синьото на паркове, градини и свеж въздух се стапяха пред очите ни. Накъде? И докога? Сякаш бетонът бетонираше и хората. Малките селища постепенно опустяваха. Поколения кандидат-гурбетчии растяха с веруюто: „Учи, дете, да идеш на Запад. Тук нищо няма да се случи”.
А се случваше…Плахо, но жилаво…Като онази маргаритка от един любим наш анимационен филм. Какво ли не я мачка, тя  оцелява. И става по-издръжлива.
Издържаха фолклорните събори, културните фестивали. Дори се появиха нови и нови. Сред безпаричие и орязани бюджети, археолозите продължават да вадят поредните съкровища и тайни. Има къде да се отиде у нас, да се видят интересни места. Без да се бием в гърдите, че „От нашето по-убаво нема”, преоткривахме онази България, за която дълго време в новините нямаше място. После и това започна да се променя към добро.  
А ние продължаваме да обикаляме малките и големи места, у нас и по широкия свят. Разширяваме кръгозора. Научаваме повече за други страни и народи. Оказа се, че и те, и ние можем да си бъдем интересни взаимно.   
Така дойде поредният 7 август на 2015 година. Вместо фанфарни рождени дни, си спретнахме задушевен празник „Ден, в който слушателите разказват”. Не че не го правят всеки път, но сега, за такива моменти, удоволствието е по-сладко, когато е споделено. Какво ново в поредната Седмица на морето? Винаги има нови изненади, например Първият Арт фестивал в Тюленово с творчески работилнички, изложби, музика. Не може на морето без кулинарното предизвикателство за най-вкусна традиционна рибена чорба. 
Какво ли още няма в началото на август? В Бургас пясъчните хора правят морската ваканция неочаквана и екзотична. „Пясъчни хора” не са летовниците, лениво обръщащи морни тела за равномерен загар. Чуйте предаването и ще разберете защо пясъчните хора, с които ви срещаме, знаят тайната колко трайно може да е нетрайното.  
Други приятели радиопътешественици споделят с нас колко и какви видове кълвачи може да срещнем по време на разходка, на различна надморска височина у нас. А колко цвята „шапки” носят кълвачите? И още, и още споделени любопитни посоки.

В горещото августовско лято, когато на човек му се иска прохлада, ще ви заведем и на Снежен фестивал. Останете с предаването „А сега накъде?” и ще научите къде по света, в разгара на жегата у нас, може да се порадвате на весела зима.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05