В Добрич започват проявите, посветени на 75-ата годишнина от подписването на Крайовския договор между България и Румъния и връщането на Южна Добруджа в пределите на България. Във Военното гробище-музей, където са костите на воини от седем национални армии и четири вероизповедания, е обявен Ден на отворените врати.
Цветя ще бъдат положени на Кръст-паметника на загиналите в Добричката епопея през 1916 година.
С издаването на книги и паметни материали жителите на Силистра и Тутракан отбелязват годишнината. По този повод в Тутракан излезе от печат книгата „Летопис. Хронология на факти и събития”, която представя факти от историята след 1913 година, когато цяла Южна Добруджа попада под румънско владичество. „75 години свободна Добруджа” се нарича изданието на Историческите музеи в Тутракан и в Добрич. С подкрепата на Общината педагогическият факултет към Русенския университет в Силистра издаде „Паметен лист - 75 години от Крайовската спогодба”. Материалите представят щастливото възвръщане на Южна Добруджа към „Майката - отечество“ по силата на Крайовската спогодба, сравнявано с обявяването на Независимостта през 1908 година и на Съединението от 1885 година. По ирония на съдбата и трите събития са в един месец, съответно на 7-и, 8-и и 22-ри септември. Предстои в Силистра да излезе от печат и сборникът „Съхранена памет”. За пръв път пред широката публика ще бъдат представени спомени на добруджанци - съвременици на събитията от преди 75 години. Сборникът е илюстриран с най-емблематичните снимки от посрещането на българските войски в Силистра, дни след подписването на Крайовската спогодба.
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg