Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идеи за музеи – създаване на дом-музей „Иван Грозев“ в Карлово

БНР Новини
Родна къща на Иван Грозев в центъра на Карлово
Снимка: Ива Иванова

Иван Грозев е един от „строителите на съвременна България”. Близък приятел и съратник на Васил Левски. След Освобождението, през 1885 г., основава Българско строително дружество „Иван Грозев и съдружие“, на което по-късно се възлага строителството на железопътната линия Цариброд-София-Вакарел. Така столицата на България се свързва с Цариград и Централна Европа.
От 1894 до 1895 година Иван Грозев е кмет на София. Това е период на развитие и благоустройство. Като градоначалник активно съдейства и за изграждането на паметника на Левски  и неговото достойно представяне пред българската общественост.
Иван Грозев е и първият председател на Софийската търговско-индустриална камара  - днешната Българска търговско-промишлена палата - и участва в създаването по онова време на Средното търговско училище в столицата. Днес наследници на това училище са Националната търговско-банковата гимназия и Националната финансово-стопанска гимназия.
Снимка
Цветан Симеонов, председател на Управителния съвет на БТПП, в студиото на предаването Снимка: Ива Иванова

Родната къща на Иван Грозев се намира в центъра на Карлово. На два етажа, с красива фасада, но изоставена и потънала в разруха. За инициативата на Българската търговско-промишлена палата, да бъде не само възстановена къщата, но и да се създаде мемориален музей на Иван Грозев, разговаряме с нашия гост в предаването – Цветан Симеонов, председател на Управителния съвет на БТПП.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55