Корените на Фестивала за музика и танц в Гранада произлизат още от оркестровите концерти, които са се провеждали в двореца на Карл V в края на XIX век.Те давали възможност на жителите на Гранада да слушат на живо големите оркестри на Европа по това време. През 1922 година големият испански композитор Мануел Де Фая организира в Гранада първия конкурс „Канте Хонто” за фламенко, с който привлича множество интелектуалци и любители на автентичния характерен испански танц.
В днешния си формат Фестивалът за музика и танц съществува от 1952 година. Той е един от елитните фестивали в Европа и е посещаван ежегодно от над 60 000 души. Освен многобройните концерти с класически и съвременен репертоар, особен интерес предизвикват вечерите, посветени на фламенкото. Архитектурните шедьоври на мавританския стил, носещи отпечатъка на многовековното влияние на арабския халифат и могъществото на империята, допринасят за неповторимото обаяние и атмосфера на този фестивал. Оживява цялата Гранада. Множество концерти и балетни спектакли се провеждат в двореца „Алхамбра”, който с недостижимата си красота е декор на постановки, вдъхновяващи и обединяващи почитателите на различните изкуства. Сакралните концерти също са част от Фестивала.
В църквата „Парокия де Нуестро Салвадор” известният японски органист Масааки Сузуки изнася концерт на 28 юни миналата година, с почти изцяло Бахова програма. Представата за атмосферата в църквата ни помага още по-пълно да се потопим в духовната аура на тази музика.
Масааки Сузуки е многостранно развит музикант, еднакво оценяван като органист, чембалист и диригент. Роден в град Коб, той произхожда от християнско семейство, което със сигурност е дало отражение на неговия избор в бъдеще. Още 12-годишен Сузуки поема служба като църковен органист. Той завършва университета по музика и сценични изкуства в Токио със специалностите орган и композиция, след което специализира чембало в Консерваторията „Свелинг” в Амстердам, Холандия. Освен богатата концертна дейност, която в продължение на дълги години го извежда до най-престижните концертни зали в цяла Европа и Япония, той преподава чембало в консерваториите в Дюсбург, Германия и в Япония, където води клас по орган в родния си град Коб. Изключителна популярност получава основания от него през 1990г. „Бах Колегиум Япония”. С този бароков оркестър и хор той реализира запис на всичките кантати на Йохан Себастиян Бах за шведския лейбъл „Бис”. Наред с това, ансамбълът прави интеграл на хоровите произведения на Бах. Следват много награди. Интерпретацията на „Бах Колегиум Япония” на „Йоханес Пасион” на Бах получава специалната награда за класическа музика в Кан, а за записа на Баховите мотети, отново под диригентството на Сузуки, ансамбълът печели Наградата на немската „Дискография”, както и на „Би Би Си Music Mаgazine”. През 2010 г. към Университета в Токио, Сузуки основава департамент по старинна музика. Активната концертна дейност на Масааки Сузуки го отвежда и на диригентския пулт на Нюйоркската Филхармония, Бостънския Симфоничен Оркестър, Берлинския Симфоничен оркестър, Нидерландския Оркестър, Тонхале Цюрих... През 2012 г. му е връчена Баховата награда от Кралската Академия по музика и Баховия медал на Лайпциг.
В предаването „Рецитал” по програма „Христо Ботев” в негово изпълнение ще прозвучат: Фантазия за орган в сол минор, Две хорални прелюдии - „Господи наш на небесата” и „Десетте Божи заповеди” и Прелюдия и Фуга в ми минор. Ще чуем още Соната № 6 от Карл Филип Емануел Бах. Записът, който излъчваме е предоставен от Европейския съюз за радио и телевизия.
неделя, 20 септември от 23 часа
1 май Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), В една тъжна вечер (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..
В Международния ден на джаза – 30 април, Шумен отбелязва празника на свободния дух чрез необичайно и вдъхновяващо събитие, което съчетава музика и визуално изкуство. Музикалният журналист и програмен директор на "Jazz FM" Светослав Николов бе специален гост в творческа инициатива, която разкри джаза като път към себеизразяване и споделена емоция. "..
"Парижки нощи" е не само най-новият балетен спектакъл, който ще бъде представен днес и утре (29 и 30 април) по повод Международния ден на танца на сцената на Държавната опера в Стара Загора, но е и първото голямо балетно събитие, включено в празничната юбилейна програма, посветена на 100-годишнината на този престижен български оперен театър...
Брайън Адамс. Канадският славей на рока е със статут на една от най-големите легенди в историята на музиката с продадени близо 100 милиона албума и безброй хитове. Бил е №1 в над 40 държави и е изнасял концерти на шест континента. Удостоен е с Ордена на Канада, въведен е в Канадската зала на славата и има звезда на Канадската алея на славата, както..
На 22 април прочутата италианска певица навърши достолепните 90 години! 50 от тях триумфираше на най-престижните световни сцени, а коронните ѝ роли бяха Амнерис, Ебили, Азучена, Розина, Танкред, Сантуца, принцеса Де Буйон в "Адриана Лекуврьор", Леонора във"Фаворитката" или пък Адалджиза в "Норма". В съботната вечер (26 април от 20 часа) ще си..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg