Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един японец в Гранада

БНР Новини
Масааки Сузуки
Снимка: Marco Borggreve

Корените на Фестивала за музика и танц в Гранада произлизат още  от оркестровите концерти, които са се провеждали в двореца на Карл V в края на XIX век.Те давали възможност на жителите на Гранада да слушат на живо големите оркестри на Европа по това време. През 1922 година големият испански композитор Мануел Де Фая организира в Гранада първия конкурс „Канте Хонто” за фламенко, с който привлича множество интелектуалци и любители на автентичния характерен испански танц.

В днешния си формат Фестивалът за музика и танц съществува от 1952 година. Той е един от елитните фестивали в Европа и е посещаван ежегодно от над 60 000 души. Освен многобройните концерти с класически и съвременен репертоар, особен интерес предизвикват вечерите, посветени на фламенкото. Архитектурните шедьоври на мавританския стил, носещи отпечатъка на многовековното влияние на арабския халифат и могъществото на империята, допринасят за неповторимото обаяние и атмосфера на този фестивал. Оживява цялата Гранада. Множество концерти и балетни спектакли се провеждат в двореца „Алхамбра”, който с недостижимата си красота е декор на постановки,  вдъхновяващи и обединяващи почитателите на различните изкуства. Сакралните концерти също са част от Фестивала.

В църквата „Парокия де Нуестро Салвадор” известният японски органист Масааки Сузуки изнася концерт на 28 юни миналата година, с почти изцяло Бахова програма. Представата за атмосферата в църквата ни помага още по-пълно да се потопим в духовната аура на тази музика.

Масааки Сузуки е многостранно развит музикант, еднакво оценяван като органист, чембалист и диригент. Роден в град Коб, той произхожда от християнско семейство, което със сигурност е дало отражение на неговия избор в бъдеще. Още 12-годишен Сузуки поема служба като църковен органист. Той завършва университета по музика и сценични изкуства в Токио със специалностите орган и композиция, след което специализира чембало в Консерваторията „Свелинг” в Амстердам, Холандия. Освен богатата концертна дейност, която в продължение на дълги години го извежда до най-престижните концертни зали в цяла Европа и Япония, той преподава чембало в консерваториите в Дюсбург, Германия и в Япония, където води клас по орган в родния си град Коб. Изключителна популярност получава основания от него през 1990г. „Бах Колегиум Япония”. С този бароков оркестър и хор той реализира запис на всичките кантати на Йохан Себастиян Бах за шведския лейбъл „Бис”. Наред с това, ансамбълът прави интеграл на хоровите произведения на Бах. Следват много награди. Интерпретацията на „Бах Колегиум Япония” на „Йоханес Пасион” на Бах получава специалната награда за класическа музика в Кан, а за записа на Баховите мотети, отново под диригентството на Сузуки, ансамбълът печели Наградата на немската „Дискография”, както и на „Би Би Си Music Mаgazine”. През 2010 г. към Университета в Токио, Сузуки основава департамент по старинна музика. Активната концертна дейност на Масааки Сузуки го отвежда и на диригентския пулт на Нюйоркската Филхармония, Бостънския Симфоничен Оркестър, Берлинския Симфоничен оркестър, Нидерландския Оркестър, Тонхале Цюрих... През 2012 г. му е връчена Баховата награда от Кралската Академия по музика и Баховия медал на Лайпциг.

В предаването „Рецитал” по програма „Христо Ботев” в негово изпълнение ще прозвучат: Фантазия за орган в сол минор, Две хорални прелюдии - „Господи наш на небесата” и „Десетте Божи заповеди” и Прелюдия и Фуга в ми минор. Ще чуем още Соната № 6 от Карл Филип Емануел Бах. Записът, който излъчваме е предоставен от Европейския съюз за радио и телевизия.

неделя, 20 септември от 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50