Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато туризмът празнува

БНР Новини

Какво е „пощел”? Ами „бабурка”? И на какъв език? И двете са част от безкрайното пътуване между старата и новата колективна памет . В туризма има нещо много странно: хем искаме да са ни осигурени удобствата на 21 век, но без да се лишаваме от уюта на къкрещите бабини гърненца. От тях се вдига уханна пара, овкусена поне с 40 билки. И ако може, да са точно и само от този регион. Че като включим после на скорост, чатим и се хвалим: да ни завиждат какво вълшебство сме си открили! Как само са ни глезили!
Та, какво беше бабурка? И коя от двете думи ще да е по-стара: тази или другата, която прилича на пощене? Ето такива тайни откриваме по време на поредното радио-пътешествие. Защото в туризма трябва да знаеш кое как се нарича, за да си го поръчаш. Не очаквайте да ви го предложат сами. В този отрасъл веднага ще ви разпознаят дали сте лаик или умен ценител. Може ли да нощуваме в 5 звездна, бутикова обстановка, при това за завидно малко пари? Всичко е възможно!
Отдавна умореният и стресиран жител от големите градове по света не лети възторжено към същата обстановка по време на ваканция. Шумът и светлинната агресия на селищата, които никога не спят, вече не са му по вкуса. Има го предостатъчно, при това целогодишно. Къде е изгубеният рай: на опазената външна и вътрешна околна среда? Да има птици, представяте ли си, на плажа! И не непременно врани, гларуси, чайки или врабчета. А онези малки забавни качулати създания, които любопитно кокорят очи в пясъчните дюни . Даже вече сме забравили имената им. Може би ги помнят само орнитолозите и то като защитен от изчезване вид. Кога за последен път пред смаяния ви поглед се е появявал скачащ делфин, който може да вдигне на крак целия плаж? Тогава хората сякаш вече не са същите. Всеки вади мобилно устройство. Търчи по пясъка. И снима! Победа - ще си отнесем у дома снимка с късче от рая...
Вместо отчети и цифри за ръстове, спадове и тенденции по случай Международния ден на туризма ще огледаме другото лице на архаичната и нова памет. Едно пътуване между културно-историческото наследство, традициите, реалността и мечтите. Когато „ваканцията” не е само реклама за илюзии.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05