Папа Франциск изнесе историческа реч пред американските законодатели. В сградата на Конгреса във Вашингтон, където в речта си наблегна на социалната доктрина на Църквата, той бе посрещнат с бурни овации. Словото му просълзи на няколко пъти ръководителя на републиканците в Камарата на представителите Джон Бейнър.
В Американския конгрес папа Франциск призова да се отвърне с човещина, вместо с враждебност спрямо бежанците и имигрантите, които пресичат граници в търсене на по-добър живот. По време на безпрецедентна сесия на Конгреса в присъствието на законодатели, съдии от Върховния съд, дипломати и членове на кабинета той отправи послание за надежда и толерантност:
Когато непознати сред нас ни призоват за помощ, ние не трябва да повтаряме грешките и греховете на миналото. Ние не трябва да се притесняваме от броя им, а по-скоро да гледаме на тях като на хора, да видим лицата им, да чуем историите им и да се опитаме да направим възможно най-доброто за тях.
В Конгреса папа Франциск говори още за отмяна на смъртното наказание и предложи за ответен удар срещу фундаментализма да се използват "надеждата и изцелението".
Главата на Римокатолическата църква наблегна на нуждата от мерки за борба с глобалното затопляне и коментира, че технологиите и бизнесът е необходимо да работят в посока на социален прогрес.
След речта си папа Франциск се появи на балкона на Капитолия и пред събралите се хиляди заяви: "Благодаря ви! Много ви благодаря! Господ да благослови Америка!".
Следващият акцент в програмата на папата е изказването му утре от трибуната на 70-ата юбилейна сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg