Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Българската гора”

Първите масови залесявания

Снимка: Радио Стара Загора

Масовите залесявания на оголените планински склонове в България в началото на двайсти век бавно, постепенно превръщат земята ни в зелена територия, пълна с живот. Дървета, храсти и треви, гъби, лишеи и мъхове, огромно разнообразие от диви животни и птици, както и живителна влага. Безценни богатства, дар за поколенията от първите залесители – интелигенцията на страната, начело с учителите. Благодарение на техния ентусиазъм и тежък труд по билата с кирки и лопати, с примитивни средства и с помощта на домашни животни за пренасяне пръст и вода, отгледаните фиданки се хващали здраво, оформили знаковите за България гори в Стара планина, Средна гора, Рила, Пирин, Родопите, както и парковете в крайградските зони... Още преди залесяванията започнало  изграждането на баражи за укротяването на пороищата, които причинявали огромни щети и дори взимали човешки жертви. Всеотдайният труд на първите радетели на Българската гора е създал навсякъде зелени масиви, които после били поети за отглеждане и грижи от новоизучените лесовъди в български средни и висши училища. Държавните горски служби в България опазват зеленото ни богатство повече от столетие. Десетки са лесовъдите и горските стражари, платили с живота си съхранението на безценното ни зелено богатство от посегателства.  
Поредицата „Българската гора” на „Радиоенциклопедия”  започваме с данни за горите и залесяванията в България. Участници: доцент Георги Костов, инженер-лесовъдите Тони Кръстев,  Дамян Дамянов, Здравчо Тодоров, Василий Маринковски, професор Иван Палигоров.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35
доц. д-р Владимир Божилов

Доц. д-р Владимир Божилов: Като учен се занимавам с откриването на екзопланети

"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..

публикувано на 05.11.24 в 17:10

Ангел Демирев: Същественият будител в човешкия дух е Господ

Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди...

публикувано на 05.11.24 в 16:30
Доц. д-р Калин Стайков и Ани Костова

Доц. Калин Стайков: Нашето обучение е фундаментално и показва как се случват нещата

"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език.  Имаше засилен интерес към конференцията както от..

публикувано на 05.11.24 в 10:20
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45