Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович.
"Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата си", каза пред българските медиите той.
От близо месец Малкович репетира в Народния театър "Оръжията и човекът", текстът на пиесата предизвика поредица от реакции у нас, най-вече от страна на Съюза на българските писатели.
Действието се развива по време на Сръбско-българската война в България. Сюжетът разказва за семейството на български генерал от войната и случайно нахлулия в него швейцарски войник Блънтчли. Споровете относно текста изникват от описанието на българския дом и култура от онова време – описание, което тъкмо Съюзът на писателите разкритикува.
На фона на това Малкович обясни, че Народният театър привлича много таланти не само от България:
"Светът иска да работи с вас и това е благодарение на дарбата ви", каза световноизвестният актьор и режисьор.
"Оръжията и човекът" е пиеса в три действия, поставена за първи път през 1894 г. в театър "Авеню" в Лондон. Чрез езика на комедията текстът разказва за обществените настроения, възхваляващи войната, като показва тяхната вътрешна противоречивост и излишна романтизация.
Малкович, който признава, че по принцип не е от почитателите на Шоу, поставя известната пиеса на ирландския драматург за втори път в кариерата си – първият е през 1985 г., когато я режисира в театър Circle in the Square в Ню Йорк. Представлението, в което участва актьорът Кевин Клайн, се радва на голям зрителски интерес и е изиграно над 100 пъти.
Повече за постановката "Оръжията и човекът" на българска сцена можете да чуете от Джон Малкович в звуковия файл.
Попитан от българските медии за отношението му към навлизането на изкуствения интелект в творческия процес, Малкович обясни, че не толкова удивен от виртуалния свят, защото за него хората и самият живот са достатъчно интересни за наблюдение и изследване. Театърът пък от своя страна има склонността всеки път да действа като "обелване на лук" – докосва и вълнува винаги като за първи път.
В "Оръжията и човекът" Джон Малкович работи с актьорите Ненчо Костов, Пламен Димов, Ева Тепавичарова, Кремена Славчева, Ирина Митева, Христо Петков, Стоян Пепеланов и Константин Еленков. Сценограф на постановката е Пиер-Франсоа Лимбош.
Снимки: Надя АтанасоваВ епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg