Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович.
"Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата си", каза пред българските медиите той.
От близо месец Малкович репетира в Народния театър "Оръжията и човекът", текстът на пиесата предизвика поредица от реакции у нас, най-вече от страна на Съюза на българските писатели.
Действието се развива по време на Сръбско-българската война в България. Сюжетът разказва за семейството на български генерал от войната и случайно нахлулия в него швейцарски войник Блънтчли. Споровете относно текста изникват от описанието на българския дом и култура от онова време – описание, което тъкмо Съюзът на писателите разкритикува.
На фона на това Малкович обясни, че Народният театър привлича много таланти не само от България:
"Светът иска да работи с вас и това е благодарение на дарбата ви", каза световноизвестният актьор и режисьор.
"Оръжията и човекът" е пиеса в три действия, поставена за първи път през 1894 г. в театър "Авеню" в Лондон. Чрез езика на комедията текстът разказва за обществените настроения, възхваляващи войната, като показва тяхната вътрешна противоречивост и излишна романтизация.
Малкович, който признава, че по принцип не е от почитателите на Шоу, поставя известната пиеса на ирландския драматург за втори път в кариерата си – първият е през 1985 г., когато я режисира в театър Circle in the Square в Ню Йорк. Представлението, в което участва актьорът Кевин Клайн, се радва на голям зрителски интерес и е изиграно над 100 пъти.
Повече за постановката "Оръжията и човекът" на българска сцена можете да чуете от Джон Малкович в звуковия файл.
Попитан от българските медии за отношението му към навлизането на изкуствения интелект в творческия процес, Малкович обясни, че не толкова удивен от виртуалния свят, защото за него хората и самият живот са достатъчно интересни за наблюдение и изследване. Театърът пък от своя страна има склонността всеки път да действа като "обелване на лук" – докосва и вълнува винаги като за първи път.
В "Оръжията и човекът" Джон Малкович работи с актьорите Ненчо Костов, Пламен Димов, Ева Тепавичарова, Кремена Славчева, Ирина Митева, Христо Петков, Стоян Пепеланов и Константин Еленков. Сценограф на постановката е Пиер-Франсоа Лимбош.
Снимки: Надя АтанасоваВенецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg