Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чудото на миграцията или как отново оживяват древните въздушни коридори

БНР Новини
Адаптационна волиера в Природен парк Витоша
Снимка: park-vitosha.org

Два пъти в годината, пролет и есен, небето над главите ни се изпълва с птици. Приемаме ги като естествена част от пейзажа., от нашите традиции.,обичаи, фолклор. Гледката на щъркел или лястовица, след дългите месеци студ и сняг, е радост за окото и душата. Знак, че е време да свалим мартениците. С птиците идва топлото време. През есента си тръгва с тях. А ние, вперили поглед след ятата, оставаме с мечтите за пътешествия на юг.
В тези въздушни коридори сякаш е заложена библейска сила. Вечната повтаряемост на привидно простичките и обичайни неща винаги изумява. За разлика от нас, птиците нямат нужда от указателни знаци, обяснителни табели, ограничения на скоростта. Не се разминават безразборно, не навлизат опасно в насрещното платно. Спазват правилата на ятото. Само така , заедно и в хармония, могат да преодолеят хиляди километри, да издържат и да достигнат крайната цел. Чие поведение е по-логично: нашето или на птиците?
С Конвенция за защита на полезните птици, от 1906 година 3 октомври е обявен за Европейски ден на птиците. Защо е избран точно този период? - В началото на октомври милиони птици напускат Европа, отправяйки се към местата за зимуване в Африка.
София е една от европейските столици с най-голямо биоразнообразие. Тук може да наблюдаваме 280 вида птици от общо 420, които живеят в България. По време на миграция могат да бъдат забелязани изключително интересни и дори нетипични за големия град видове като черен щъркел, пчелояд, малък креслив орел и др.
СнимкаИнтересните еко - маршрути на Витоша вече се обогатиха с още един: до Размножителния център за редки видове – Адаптационна волиера. Като консултанти в нейното изграждане участие взимат специалистите от Спасителния център за диви животни – Стара Загора.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05