Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чудото на миграцията или как отново оживяват древните въздушни коридори

БНР Новини
Адаптационна волиера в Природен парк Витоша
Снимка: park-vitosha.org

Два пъти в годината, пролет и есен, небето над главите ни се изпълва с птици. Приемаме ги като естествена част от пейзажа., от нашите традиции.,обичаи, фолклор. Гледката на щъркел или лястовица, след дългите месеци студ и сняг, е радост за окото и душата. Знак, че е време да свалим мартениците. С птиците идва топлото време. През есента си тръгва с тях. А ние, вперили поглед след ятата, оставаме с мечтите за пътешествия на юг.
В тези въздушни коридори сякаш е заложена библейска сила. Вечната повтаряемост на привидно простичките и обичайни неща винаги изумява. За разлика от нас, птиците нямат нужда от указателни знаци, обяснителни табели, ограничения на скоростта. Не се разминават безразборно, не навлизат опасно в насрещното платно. Спазват правилата на ятото. Само така , заедно и в хармония, могат да преодолеят хиляди километри, да издържат и да достигнат крайната цел. Чие поведение е по-логично: нашето или на птиците?
С Конвенция за защита на полезните птици, от 1906 година 3 октомври е обявен за Европейски ден на птиците. Защо е избран точно този период? - В началото на октомври милиони птици напускат Европа, отправяйки се към местата за зимуване в Африка.
София е една от европейските столици с най-голямо биоразнообразие. Тук може да наблюдаваме 280 вида птици от общо 420, които живеят в България. По време на миграция могат да бъдат забелязани изключително интересни и дори нетипични за големия град видове като черен щъркел, пчелояд, малък креслив орел и др.
СнимкаИнтересните еко - маршрути на Витоша вече се обогатиха с още един: до Размножителния център за редки видове – Адаптационна волиера. Като консултанти в нейното изграждане участие взимат специалистите от Спасителния център за диви животни – Стара Загора.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Михов

Изработването на квантов компютър се подготвя усилено у нас

Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..

публикувано на 25.02.25 в 10:15

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15