Незабавна реформа в детското правосъдие за пълното зачитане на правата на децата в България искат три неправителствени организации и започнаха обществена кампания „Детство без решетки“.
Към момента над 10 000 деца в България са засегнати от действащия 60-годишен Закон за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ЗБППМН), а над 2 000 деца са преминали през затворени институции - поправителни домове, следствени арести, полицейски и гранични управления, домове за временно настаняване на малолетни и непълнолетни, интернати.
Български хелзингкски комитет (БХК), Национална мрежа за децата (НМД) и Институт по социални дейности и практики (ИСДП) децата са инициаторите на кампанията за реформа в детското правосъдие и обръщат внимание на сигнали и данни във връзка със следните проблеми в затворените институции за деца:
• Множество данни за насилие и малтретиране на деца в местата за лишаване от свобода - поправителни домове, арести, полицейски и гранични управления, домове за временно настаняване на малолетни и непълнолетни, интернати.
• Настаняване при неприемливи материални условия (липсваща или лоша вентилация, хигиена, осветление, отопление и съоръжения за топла вода, санитарни помещения и други).
• Никакъв достъп до образование (като в следствените арести) или лошо качество на образованието.
• По време на задържането, контактите със семейството и външния свят се случват по изключение, като на някои места са обект на институционален контрол и цензура.
• Децата в затворени институции нямат достъп до адекватна медицинска помощ. Повечето от институциите не разполагат с щатни медицински специалисти и нямат медицински специалист на денонощно разположение.
• Рядкост са външните проверки, извършвани от независими органи извън администрацията на местата за лишаване от свобода.
Всичко това представлява сериозно нарушение на международното право по правата на човека, включително на Конвенцията на ООН за правата на детето, според която лишаването от свобода трябва да се налага само като крайна мярка и за възможно най-кратък период.
В студиото ще коментираме проблемите с гостите: Светла Баева, директор на програма „Кампании и комуникация“ - БХК, Диляна Славкова, Програмен координатор „Семейство и детско правосъдие" - НМД, професор Нели Петрова, председател на сдружение „Институт по социални дейности и практики"; експерт от Министерство на правосъдието.
вторник, 6 октомври от 21.30 часа
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..
"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg