На 2 ноември програма "Христо Ботев" връчи годишните си награди за журналистика "Златният будилник". Церемонията започна с откриване на бюст-паметник на Христо Ботев. Паметникът е дело на скулптора Васил Гачев. Отливането на творбата от бронз бе реализирано с помощта на Столична община и с личния ангажимент на заместник-кмета д-р Тодор Чобанов.
Програма "Христо Ботев" на БНР стана собственик на тази оригинална творба на Васил Гачев. Чрез този образ ние се докосваме до духовността, примера и словото на великия поет.
Снимки от церемонията по връчване на наградите "Златният будилник" 2015 може да разгледате тук.
Васил Гачев и „неговият“ Христо Ботев.
Кой е Васил Гачев? За него Илия Бешков казвал, „че е човек без сянка“. Роден в град Тетевен, завършил Художествената академия при проф. Иван Лазаров, през 1938 година е изпратен да специализира скулптура в Рим и Париж. Един от първите членове на Дружеството на новите художници.
Васил Гачев всъщност е известен скулптор с богато и разнообразно творчество – работи в областта на портрета, фигуралната композиция и паметниците. Между най-значителните му произведения са бюстът на Христо Ботев, скулптурата на Христо Ботев пред къщата-музей в Калофер, както и един паметник на поета в Букурещ.
Автор е още на бюстовете на композитора Панайот Пипков, на художниците Цанко Лавренов и Иван Христов, орелефа на Васил Левски на Телефонната палата в София, на Трайчо Костов и десетки още. При създаването на творбите си Васил Гачев се придържа към класическата форма и монументалната цялост на композициите. Най-предпочитаният жанр е портретният. Произведения на Васил Гачев се намират в Братислава, Букурещ, Варшава, в Музея при Римската художествена галерия и др. В нашата НХГ се съхранява „Глава на Нино Касиас“, негова колежка от курса в Париж.
Има награда от БАН за скулптура на художника Лука Перфанов. Носител е три пъти на ордена „Св. св. Кирил и Методий“ – първа степен.
И една любопитна случка: Илия Бешков и Васил Гачев като студенти живеели в една квартира заедно – в кокошарника до къщичката на една писателка. В изключително студените зимни дни даже чорапите им замръзвали на пода. Кльощави, ребрата им се броели, а Васил Гачев на всичкото отгоре бил вегетарианец. Всяка сутрин си правил гимнастика, а Бешков се вайкал: „Олеле, ще излети някой кокал и ще ме удари!“. Третият съквартирант в тази студенина бил Стоян Венев, а „четвъртият“- една сутрин към тях се присъединила жаба, настанена удобно до леглото на тримата бъдещи велики български художници.
Дали трябва обществото да се страхува за доходите и спестяванията си пред прага на еврозоната ? За правилната подготовка и предстоящите важни процеси в областта на финансите говори доц. Йосиф Аврамов в рубриката "Денят делово" на предаването "Нашият ден". За финансистът и преподавател в Нов български университет навлизането на страната в..
Комфортна дамска пижама, чисто спално бельо и уханието на пухкава възглавница. Това е мечтата на всяка дама след края на дълъг работен ден. За да имаме усещането за уют и удобство, то е важно да изберем правилната дамска пижама. Изборът може да бъде наистина труден, предвид цялото разнообразие на пазара. Освен това дамите имат своите вкусове и..
И тази година Националният конкурс за детско литературно творчество "Искри 2023" предизвика интереса на много от пишещите български деца в страната и по света. В Българското национално радио получихме около 300 произведения, изпълнени с разнообразни теми и невероятни герои. Церемонията по награждаването на отличените деца може да..
За втора поредна година Българското национално радио организира кампанията "Българските посланици на културата". Целта и е да бъдат отличени изтъкнати български писатели, поети, драматурзи, художници, актьори, певци и композитори, представители на танцовото изкуство и други, които със своето творчество през 2022 година прекрачват..
На 48 години внезапно почина нашият колега Александър Филипов Спасов. Той беше дългогодишен звукорежисьор в отдел „Говорно-драматичен звукозапис“ към Дирекция „Техника“ на Българското национално радио. Ще запомним Сашо с неговата доброта, честност, всеотдайност и голям професионализъм. Изказваме съболезнования на семейството му. Опелото..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg