Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фестивални срещи - Мие Мики (акордеон) и Минчо Минчев (цигулка)

Минчо Минчев
Снимка: БГНЕС

В поредицата Рецитал ви предлагаме запис от концерт, състоял се на 23 март 2012 г. в рамките на международния фестивал „Мартенски музикални дни” в Русе, концерт събрал виртуозната японска акордеонистка Мие Мики и обичания български цигулар Минчо Минчев.
За Минчо Минчев е щастие да има такива приятели и музиканти, за да може да направи неща, каквито не е правил досега. Георг Шенк е съпруг на Мие Мики и професор по пиано на Евгени Божанов. Преди да чуе нейни изпълнения, Минчев е бил силно впечатлен от учениците й. Затова е поканил изпълнителката по време на Варненския фестивал. Тя е дошла за седмицата от майсторските класове със съпруга си. След това са свирили заедно. Това, което Мие Мики „вади” от акордеона е извън възможностите на този инструмент, отбеляза Минчев. Няма нищо общо с нашите представи за народната музика. Такова нещо рядко се чува, добавя той. Тя е от този род хора, които всичко могат, разказа професорът. Мики е точно спонтанен артист, който много ми допада. Тя не обича всичко да е подредено, изчислено и измерено. Когато вземеш един нотен текст, той просто не звучи. Музикантът го материализира в звуци. Научава всичко и се опитва да бъде максимално честен към автора. Когато излезе на сцената се опитва да дематериализира всичко онова, което е научил. Не рецитира ноти, а дава внушения и чувства”. Цитат от думи на Минчо Минчев.

Мие МикиМие Мики е родена 15 септември 1956 година в Токио. Започва да свири на акордеон на 4-годишна възраст, а на 8 прави първия си радиозапис в Ен Ейч Кей, Токио. За три години (1981, 1985 и 1986) тя е поканена да въведе свиренето на акордеон в Китай чрез концерти и майсторски класове. През 1989 година й е присъдена наградата на Северна Вестфалия за млад изпълнител, с която за първи път се удостоява изпълнител на акордеон. Като млад изпълнител тя печели първа награда на Международния конкурс по акордеон в Клингентар, Германия и първа награда на Международния конкурс по акордеон в Анеси, Франция.
В Токио се провежда ежегодно концертен цикъл, озаглавен „Мие Мики - творби за акордеон”. Над 50 произведения са й посветили съвременни японски и чужди композитори - Тошио Хосокава, Адриана Хьолски, Ханс-Йоахим Хеспос, Николаус А. Хубер, Тоши Ичиянаги, Маки Ишии и Юджи Такахаши, чиито първи изпълнения осъществява ежегодно в концертната поредица „Произведения за акордеон” с Мие Мики в Касалсхол в Токио.
Има издадени над 30 компактдиска от водещи звукозаписни фирми, сред които Philips, Sony, Denon. Компактдискът й „Мие Мики, акордеон - Й. С.Бах” получава Академичната награда за запис в Япония (1997), а „Поемахармоника” - Наградата за CD на Министерството на културата на Япония (2002). Като член на жури тя редовно участва в международни конкурси за акордеон и във федералния конкурс „Младежта музицира”.Професор е във Фолкванг Хохшуле в Есен, Германия и в Колежа по изкуства в Синдзян, Китай. От 1981 е доцент, а от 1996 хоноруван професор във висшето училище по изкуствата „Фолкванг”, филиал в Дуисбург. От 2000 е професор във Висшето музикално училище в Детмолд, филиал Дортмунд. Била е солист на оркестъра на Романска Швейцария, Новата японска филхармония, Симфоничния оркестър на Ен Ейч Кей и Белгийския национален оркестър. Работи с диригенти като Сейджи Озава, Хироюки Иваки, Хироши Вакасуги и Шарл Дютоа.

Програмата на концерта е съставена от творби на Доменико Скарлати, Жан Филип Рамо, Георг Фридрих Хендел, Филип Глас и Мишел Льогран изпълнени от Мие Мики, а във втората част двамата с Минчо Минчев изпълняват пиеси от Астор Пиацола.

неделя, 8 ноември, от 23 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50