Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Флотската кула в Русе

БНР Новини
Флотската кула в Русе
Снимка: ИА „Пристанищна инфраструктура“



Откъде идват данните за нивото на река Дунав? Повечето русенци знаят, че хидрометеорологичната станция на Изпълнителната агенция за проучване и поддържане на река Дунав се намира във Флотската кула. Това е знакова сграда не само за града. В нея вече е подредена музейна сбирка с интересни и неочаквани факти от история та , дори от литературата. Всъщност, първите проучвания по реката в нашия участък започват още през 1860г. Замерванията се правят в Австро-унгарското консулство в Русе, а инициатор е консул Мартирут, по поръчка на Австрийския метеорологичен институт във Виена. Данните са ползвани за корабоплаването по река Дунав , по указание на виенския метеоролог Юлиус фон Хан. Тази първа по българските земи метеорологична станция остава в консулството до 1872 г.
Важна стъпка в новоосвободена България става създаването на Дунавската флотилия и на българския военен флот. Четири години след Освобождението, на 2 декември 1883 г. , капитан -лейтенант Зинови Петрович Рождественски прави постъпки пред Министерство на войната в Русе за построяването на метеорологична станция, да бъдат закупени измервателни уреди. Тъкмо тази дата се приема за раждането на Хидрографската служба на Военоморските сили. Може би ще е добре да добавим интересен щрих как се развива нататък служебната кариера на Зинови Петрович Рождественски? През 1905 г. той вече е вицеадмирал по време на Руско-японската война.
Построената сграда е по проект на австрийския архитект Фридрих Грюнангер. Вече 130 години оригиналната каменна кула се извисява върху ръба на 46 метрова тераса при старото устие на река Русенски Лом, в близост до някогашните казарми. От кулата моряците от Дунавската флотилия подавали сигнали към корабите и приемали техните отговори.
У нас са издигнати и други знакови сгради по проект на Фридрих Грюнангер: днешният Исторически музей в Русе, Мавзолеят на руските воини и гимназията в Разград, Мъжката гимназия във Варна, общината в Кюстендил, Софийската духовна семинария , Синагогата в столицата, къщата на Димитър Яблански, до 1993 година в нея се помещава посолство на Китайската народна република. И още, и още..
Във всяка от постройките ще откриете много любопитни факти. Например, знаете ли кой български воевода купува мястото за строежа на Флотската кула? Защо с нея е свързана и част от историята на нашата литература? Отговора на всички тези въпроси ще научите инж. Павлин Цонев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за проучване и поддържане на река Дунав.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05