Името на Сойле Исокоски на фински означава „северно сияние”, а ние ще имаме възможност да я слушаме от австрийския фестивал в Шварценберг.
Основан през 1976 г. от немския баритон Херман Прай в Шварценберг, Австрия - „Шубертиада” днес е един от най-известните и реномирани музикални фестивали, който осветява творчеството на композитора Франц Шуберт. Интерес за публиката неминуемо предизвиква и неповторимия музей на „Шубертиада”, където с поклон към историята са представени най-големите изпълнители на Шубертовата музика - певци още от време на композитора до наши дни. На това елитно събитие годишно се провеждат над 90 камерни концерта, които се посещават от над 40 хиляди души. Необикновената акустика на залата „Ангелика Кауфман”, в която се провеждат концертите, е построена в „позабравен” архитектурен стил и често е сравнявана с качествата на известните зали - Моцартеум в Залцбург и Концертхаус във Виена.
В малкото градче, между красивите алпийски чешми и дървените къщи, сгушени в недрата на планината, на публиката, която е пропътувала голямо разстояние, се открива невероятната панорама от зала „Ангелика Кауфман”, предоставяйки неповторимо съчетание от високия стил в изкуството и представата за планински уют. Между частите на всеки концерт има дълги паузи с кулинарни изкушения и пастирски звън, а след това призив на корни, напомнящи пощальонския сигнал от времето на Шуберт, оповестява продължението на концерта. Това е само част от атмосферата, претворяваща света на романтизма.
Един от най-известните лирични сопрани на Финландия, Сойле Исокоски завършва Академия „Сибелиус” в Хелзинки и прави дебюта си във Финландската национална опера през 1987 г. като Мими в „Бохеми” на Пучини. През следващата година печели първа награда на конкурса „Ели Амелинг” в Сент Хертогенбош, Холандия, а две години по- късно и първа награда на вокален конкурс в Токио. За кратко време успява да наложи името си в най-големите оперни театри по света, като заедно с това концертира активно и в най-реномираните концертни зали. Пяла е под диригентството на Сейджи Озава, Сър Джон Елиът Гардинър, Зубин Мета, Даниел Баренбойм, Сър Саймън Ратъл, Рикардо Мути, Юка-Пекка Сарасте... Възприема гласа си като подарък от Бога и внимателно избира репертоара си сама. След като печели втора награда в Кардиф, до днес тя е постоянен член на журито на този конкурс. През 2002 г. Исокоски е удостоена с медала „Про-Финландия”, а през 2008 г. става „Камерзенгерин” на Австрия. За философията си към музиката, обаче, певицата споделя: Магията на сцената за мен винаги присъства, но в същото време, човек не трябва да е напълно зависим от сцената. Прекрасно е да присъстваш в оперните брошури, но същевременно трябва да можеш да живееш и без това.
В неделната вечер, ще можем да слушаме концерта на финландската певица и пианиста Икка Паананен от дебютното им участие на фестивала в Шварценберг. В програмата са включени песни от Франц Шуберт, Едвард Григ, Ленард Бърнстейн, Рихард Щраус и от финландския композитор Юрйо Килпинен, наричан също финландският „Шуберт”.
15 ноември, от 23 часа, „Рецитал” по програма „Христо Ботев”
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg