Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пропагандни войни, пропагандни игри: Ефирни песни, тайни служби и образът на България и българите в западните медии

БНР Новини

Със сигурност всички, живели в годините на социализма, са минавали през този момент – залепили плътно ухо до радиоприемника, въртят в забавен каданс потенциометъра и търсят някоя чужда станция – я „Свободна Европа“, я Би Би Си, я „Свобода“. Или пък „Други програм“ на Белградското радио, за да чуят някоя от любимите си групи – „Дийп Пърпъл“, „Лед Цепелин“, „Юрая Хийп“, „Назарет“, „Пинк флойд“, „Рибля чорба“, „Бьело дугме“… От двете страни на Желязната завеса текат към другия лагер лозунги, пропаганди, информации и дезинформации, за да се победи и сломи идеологическия противник. Точно с тези „противници“ се занимава книгата на Кристин Димитрова „Ефирни песни и тайни служби. Образът на България в британската, американската и англо-канадската преса през периода 1980-2000 година“, за която говорим в настоящето издание на предаването „Премълчаната история“. Искаме да покажем (и показваме) как от двете страни на Стената образът на врага в официалните комюникета става все по-зловещ и неуютен, докато в масовото съзнание Западът все по-желан, а Изтокът – тънещ в мъгла и неизвестност. Тези образи разгръщаме и обясняваме в предаването, като достигаме до ситуацията, в която разнищваме по какъв начин едните и другите успяват да надмогнат идеологическия си съперник – на Изток лозунгите и демонстрациите са за борба за мир и социална справедливост, на Запад лозунгите и демонстрациите са за човешки права и индивидуална свобода.
За всичко това „говорители“ в студио 38 на Българското национално радио са авторката на книгата „Ефирни песни“ д-р Кристин Димитрова, професорът от Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски“ Алберт Бенбасат и проф. Николай Аретов от БАН.

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05