На 7 декември Кольо Карамфилов имаше рожден ден (1963-2014). А си отиде така рано. За него казват, че в артистичната му личност се сплитат „проповедникът“, „непокорният“, „пророкът“, „философът“. В Националната художествена галерия продължава неговата изложба „Път, знаци, откровения“ и до сега такава значима, разнолика и цялостна изложба не е представяна.
Кой ще построи моста между реалността и мечтата? Кой? – бе един от последните негови въпроси към публиката му. Спомняме си характерното му, излъчващо ведрост и тъга лице. Той виждаше света във всичките му измерения, вникваше дълбоко в същината на нещата, знаеше как от няколко ученически чина или една керамична чиния, от една източена женска фигура върху три платна, да обединява страданието на света, и крехкостта на човека, приказното и търсенето за божествения ни произход – писа във великолепното си есе за ранната му кончина Йово Панчев. Гледах един филм за него, как работи в двете си ателиета в села близо до Пловдив, работната му площадка, дивата угар на тракийската земя, с която е закърмен. Има една странна птица сред картините на Кольо Карамфилов. Виждах птицата сред пловдивските поля. Една Птица и един Човек – това е единството на Кольо Карамфилов.
В работите и в живота на Кольо всичко минава през сърцето, през опорната точка на човека като носител на бога. Планина от ориз в средата на железен креват. Планината остава.
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg