Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Българското патриархално семейство”: Любов, секс, брак

Снимка: vakarel.info
Ако се опитваме да мерим миналото със сегашните си мерки, със сигурност ще сгрешим. Когато пък става дума за изплъзваща се материя като чувствата и интимните отношения, вниманието ни трябва да е двойно. Любовта винаги е била и сладостта, и горчилката в живота, но във времето, за което говорим – прединдустриалното българско общество, тя е била силно контролирана от представите за ред и морал, от заплахата за публично опозоряване и социална изолация. Любовните копнежи и трепети на младите са родили прекрасни любовни песни, но предбрачното общуване е било ограничено и зорко следено от семейството. Страхът от Бога и срамът от хората е трябвало да предпазят всеки – от най-малкия до най-възрастния, от престъпването на нормите. Девствеността на младата булка е смятана за най-големия дар за новия род, чиято кръв е трябвало да продължи, а раждането на първото дете я е включвало пълноценно в ритъма на родовата плодовитост. За младия жених пък първата брачна нощ ознаменува поемането на важната роля във възпроизводството на рода. Бракът и регулираните сексуални отношения гарантират на рода неговото безсмъртие, така, както оре и засява земята, мъжът „оре“ и „засява“ жената“, която е „нивата“ на рода. За секса прабабите и прадядовците ни са говорили малко, но, казват изследователите, и те са имали начини да изразят удовлетвореността или неудовлетвореността си в тази сфера. Когато говорим за чувства, не бива да подминаваме и негативните, а те в традиционното семейство са били особено ярки между двата класически персонажа – свекърва и снаха, каквито впрочем може да се очаква да бъдат между командващ и подчинен. В баладичните песни – особен повествователен жанр, изграден върху контрастите, сблъсъците и драматичните сюжети, могат да се открият разтърсващи трагедии, жестокост и несправедливост, но и отмъщение и отплата за насилника и грешника. За морала, чувствата, нормата и изключенията в поведението, за драмите и семейните конфликти разказват доц. Светла Петрова и уредничката Анита Комитска от Института за етнография и фолклористика с етнографски музей при БАН и доц. Таня Бонева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22