За цялото им семейство в Русе казвали, че ходят в операта по пантофи, защото живеят на метри от сградата. Майка му е сопранът Мария Венцеславова, баща му – баритонът Анастас Анастасов. Две големи имена от „златното време“ на Русенския оперен театър. А той казва, че наистина е детето на театъра. Защото там е израстнал. Първият спомен от залата? От операта „Тоска“ на Пучини – как първо майка му (Тоска) убива баща му (Скарпия), а после тя самата умира. Обичал мириса на оперните костюми, на праха зад кулисите, този странен аромат и усещане в чудния свят на операта. Давали му да си играетам с мечове, шпаги, наметала, маски и други атрибути. Но като всяко дете щом видел топка на улицата, забравял за всичко друго.
Има един единствен вокален педагог – маестро Георги Делиганев, пред когото и днес се прекланя и боготвори. Разказва, че докато е учил при него в Музикалното училище, му било забранено да слуша записите на Борис Христов, за да не се опитва да го имитира. После, когато щял да дебютира в операта „Борис Годунов“ на Мусоргски, все пак си позволил да чуе интерпретацията на „гранд баса“, но с чувство на съмнение към себе си, позвънил на маестро Делиганев. „Сега вече можеш, сега си готов да слушаш Борис Христов“, казал му той.
Веднага след Музикалното училище в Русе кариерата му потръгва с бясна скорост и днес пее във всички реномирани оперни театри по света. Но любимата му оперна сцена е „Миланската скала“. Явно има магия, която привлича най-големите оперни артисти там. Иначе, тежи му театралния грим и основно изкуствените бради, с които често басите трябва да се „кичат“ и затова е решил сам да си пусне брада, защото сега му предстои „Хованщина“ от Мусоргски и там пак трябва да изглежда като старец.
Орлин Анастасов дойде много уморен в студиото на БНР след една изключително тежка за него творческа година, но като се разговорихме, той отвори душата и сърцето си и с пълна откровеност разкри себе си като човек. Защото те – най-големите в изкуството, никога не забравят, че това, което правят е за нас – тяхната публика.
Чуйте в „Български изпълнители“ на 15 януари от 23 часа големия български бас Орлин Анастасов.
Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg