Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световният фестивал на анимационния филм гостува в София

Проф. Анри Кулев
Снимка: Булфото

Кино „Люмиер” отваря врати за любителите на анимационното кино от 29 до 31 януари. Софийската публика ще може да види най-добрите филми от изминалото издание на Световния фестивал на анимационния филм във Варна. Ще бъдат представени творби на аниматори от различни държави, в които са използвани разнообразни техники като класическа рисувана и 3D анимация за малки и големи, куклена анимация, пластилин, изрезка.

Организаторите на фестивала са подготвили и анимационни работилници за деца, както и прожекции на студентски филми от университетите, в които се изучава анимация.

Друг акцент в програмата е изложбата „Автори-художници”, събрала най-доброто от няколко поколения български аниматори. Сред тях са майстори като Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Иван Андонов и още много други. Експозицията може да бъде разгледана във фоайето на Полуетаж Изток в НДК до 31 януари.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Янев, Розита Еленова и Димо Домов

Възпитавайте чувствата си

В епизод 600 "Трамвай по желание" представя на своята публика актрисата Розита Еленова, режисьор, експерт по медии и култура, журналист и радиоводещ. Неотдавна Розита представи в "Трамвая" книгата и филма "Свободен, по-свободен, Димитър", посветени на незабравимия режисьор и театрален педагог Димитър Еленов – неин ментор и съпруг. За да сглобим..

публикувано на 10.08.25 в 13:35

Някои постъпки не ги разбираме!

В редакция "Хумор и сатира" сме готови, ако се наложи, да проявим разбиране, снисхождение и всеопрощаване, но за неща като зъбите сме безкомпромисни, защото знаем колко е важно езикът да е зад тях. Какво ни изкара от равновесие тази седмица можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: • Увод с песни от..

публикувано на 09.08.25 в 12:45

Вим Вендерс – погледът, който стига до всеки

"Времето на редактора" в петък, на 8 август, е посветено на 80-ата годишнина от рождението на германския режисьор Вим Вендерс. Вим Вендерс е един от големите магьосници в световното кино, създал мост между европейския авторски почерк и света. Независимо дали снима игрални или документални филми, видеоклипове на U2 или на Уили Нелсън, Вим Вендерс..

публикувано на 08.08.25 в 11:32

Белене – последният ни шанс да помним

В рубриката "Разговорът" във "Нашият ден" зам.-директорът на фондация "Софийска платформа" Борислав Димитров говори за инициативите "Визия за Белене" и лятното училище "Защо ни е да помним" 2025 г. Фондацията от години работи за укрепване на демократичната култура в България чрез гражданско образование, исторически диалог и застъпнически..

обновено на 08.08.25 в 11:11

Созопол посреща най-добрите в кукления и площадния театър

До 10 август в Созопол продължава Международният фестивал за куклен и площаден театър "Арлекино и Марионета". Фестивалът представя българските и европейските достижения в областта на професионалното куклено изкуство и площадния театър, а какво предстои днес и утре, ще разберем от редактора Ангелина Грозева. Слушайте!

публикувано на 08.08.25 в 09:56