Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рецитал на Петер Дворски

БНР Новини
Снимка: Alex Halada

Един час с изпълненията на един от известните оперни певци от последните десетилетия на 20 в. Наричат го четвъртият от великите и поставят името му веднага след това на Пласидо Доминго, Хосе Карерас и Лучано Павароти. Петер Дворски – много известен и обичан словашки оперен певец. Името му привлича внимание през 1973 г., когато печели награда на национален конкурс. На следващата година вече е лауреат на конкурса „Чайковски“ в Москва, а през 1975 получава първа награда на изпълнителския конкурс в Женева. Следва специализация в Миланската скала. През следващите три години той вече дебютира последователно във Виенската държавна опера като певеца от „Кавалерът на розата“, в Метрополитън опера - Ню Йорк като Алфред от „Травиата“, в Миланската скала, в Ковънт гардън - Лондон с Херцога от „Риголето“. Пее на Арена ди Верона, в Балшой театър - Москва. Аплодирахме го и тук в София по време на гостуването му по покана на Емил Чакъров за новогодишния музикален фестивал.
Когато един оперен певец е добър, има по-голям шанс да бъде успешен с италианско име. Другите трябва да работим много по-усилено... Аз се гордея с това, че съм словак, и гордостта произлиза и от това, че трябваше да работя много упорито. Гордея се с резултатите на моя труд и с това, че доказах, че малка Словакия е велика сила в оперното пеене, че тя е инкубатор на таланти, казва Дворски.
След като ангажиментите му намаляват той започва да прави майсторски класове. Бил е директор на оперния театър в Братислава и Кошице. Директор е на словашкия културен център в Рим.
Освен най-високите държавни награди от Словакия и бивша Чехословакия Дворски получава и званието Камарзенгер на Австрия. През 1996 в знак на несъгласие с уволняването на директора на театъра от министъра на културата той напуска словашката опера.
Петер Дворски е много ангажиран с инициативи в помощ на обществото. Неговата фондация е основател на Център за рехабилитация на деца „Хармон“. Той е и инициатор на детски конкурс за песни. Тази негова дейност е оценена през 2007 г., когато във Виена получава награда „Центропе“ за изключителен принос в културното развитие на централноевропейския регион.
Великолепният глас на Петер Дворски му позволява да изпълни най-известните тенорови партии от оперите на Пучини, Верди, Доницети, Маскани. Много от тези опери са записани. Освен това той е търсен и за централните тенорови партии в „Делото Макропулос“, „Йенуфа“, Глаголическата меса на Яначек, „Продадена невеста“ на Сметана, Реквием и Стабат матер на Дворжак, „Крутнява“ на Сухон. През 1985 г. точно Петер Дворски е избран да се превъплъти в образа на Вертер за филмирането на едноименната опера на Масне заедно с Бригите Фасбендер под диригентството на Либор Пешек.
Петер Дворски е роден на 25 септември 1951 г. в семейство на страстни меломани. Майката пее в хор, а бащата е цигулар. Още трима от братята  са певци – Мирослав, Ярослав и Павел. Дворски има още един брат, но той е икономист. Дебютира веднага след завършването на Братиславската консерватория в операта като Ленски от „Евгений Онегин“ през 1972 г.
През месец август в Бърно се провежда фестивал на негово име, на който гостуват много известни изпълнители, много от тях приятели на големия певец. През юли в Братислава се провежда певческа академия, чийто директор е Дворски.
Ще представим запис от концерт на Петер Дворски състоял се на Братиславския музикален фестивал през 1987 г. с участието на оркестъра на братиславското радио под диригентството на Ондрай Ленард. На този рецитал любимецът на публиката изпълнява едни от най-обичаните арии от опери на Джузепе Верди, Жорж Бизе, Жюл Масне, Джакомо Пучини, както и прочути канцонети.

неделя, 31 януари, от 23 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50