Една добре позната поговорка гласи, че пилците се броят наесен. Но в археологията „преброяването“ на резултатите става през февруари. Дни, пред откриването на поредната Представителна изложба, в залите на Националния археологически институт с музей (НАИМ) е особено напрегнато. Трябва да се подготвят витрините с експонати. Още веднъж прецизно да се огледа всичко. Напомня атмосферата в театър, преди началото на премиера. В масовата реч се настани формулировката „постижения на археологическото лято“. Всъщност, в тази професия сезонът е равен на година. Да, докато обичайно хората по това време се изтягат на плажа, с мисълта за приятна почивка, или пътешестват в чужбина, археологическите екипи работят на терен. И в жега. И когато хване студ. Всяка професия си има работни „заклинания“. В археологията напоследък все по-често се налагат няколко типични „мантри“, например: „Само да не вали! И парите по проекта да пристигнат навреме“.
Ето ни сега – пред поредното чудо: да видим най-доброто, от най-добрите постижения на изминалия археологически сезон 2015. И за гилдията, и за публиката предстоят вълнуващи срещи с историята. Пак ще жужат въпроси: Колко обекта ще бъдат представени и как? Ще има ли постери? Ще видим ли монети? Каква изненада е това разградско село Каменово, с находки на 6 200 години! Ето и Аугуста Траяна в Стара Загора! И още, и още... Как ли са оцелели до наше време епиграфските надписи. Колко интересни неща сме имали!
Може би това е малката награда за огромния труд, за невидимите нервни окончания, изпъвани многократно в между административни неуредици.
Представителната годишна изложба през февруари е финалът на един сезон, в който покълват надеждите и очакванията за следващия. Кратък миг на отдих и удовлетворение, в навечерието и на професионалния празник на археолозите, 14 февруари! Заедно с доц. д-р Людмил Вагалински, директор на НАИМ при БАН, имаме сега възможност да „хвърлим поглед” към залите на музея, както и към бъдещите планове с най-важното, което предстои през 2016 година.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg