Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епидемия от любов

БНР Новини
Снимка: БТА

Пандемия, биха ни поправили любителите на точността и извънземните служби за наблюдение на земните медии, съдейки по броя на публикациите, коментарите, рекламите, отразените събития и пр., посветени на любовта в този период от земната година. Ние обаче скромно и последователно смятаме да ограничим наблюденията си дотам, докъдето стига родният хоризонт и още по-точно българската езикова територия. В това малко, но живописно място любовта също често се причислява към заболяванията с характерни симптоми, усложнения, степени и солиден набор от средства за лечение. Страданието може да е остро или хронично, понякога със съпътстващи усложнения, възможен летален изход, дълъг и мъчителен период на възстановяване, но не е изключено и пълно оздравяване, макар че май никой не го иска наистина. Но да не се ограничаваме с медицината. Какво е виждането ни за любовта – онази човешката, еротична любов, която славим през февруари. Можем да го установим, ако си припомним метафорите, с които я назоваваме. Освен болест, лудост, треска, тя е и стихия, защото изгаря, помита, разтърсва, течност, защото ни изпълва, прелива, залива, храна или напитка, защото сме зажаднели за любов, преситени от любов, сладка или горчива на вкус, най-често сладко-горчива. Любовта също е война, която взема жертви, но и се увенчава с победа и завоевания, тя е дар, живо същество…
Ето за тези многобройни образи на любовта, отпечатани в речта ни и разкриващи нашето светоусещане, разговаряме с доц. Надежда Сталянова от Софийския университет. Виното да прощава, но връзката между двете е силно преувеличена.
• Езикови справки по радиото: „пет милиона и половина“ или „пет и половина милиона“
• Най-смешните любовни обръщения



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Микрозеленчуци

Микрозеленчуци в Бенковски

Гергана и Виктор Александрови, жители на варненското село Бенковски, той – родом от Разрад, а тя – от Бургас, отглеждат микрозеленчуци. Това е кратката история, а дългата е необятна като морето, което за семейството е втори дом през част от годината. Мечтата на Гергана и Виктор е да направят околосветско пътешествие с малката си яхта, а дотогава..

публикувано на 06.08.25 в 15:20

Йемен – не на хутите, а на Савската царица и Библията

Гостите в "Покана за пътуване" са не само пътешественици. Те са приключенци и винаги в тандем, независимо дали са на колело или в каяк, на къмпинг или на ски. И умират да чертаят бъдещи маршрути. С радост ви представям за първи, но не и за последен път, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров. Тя е един от създателите на списание ЛИК,..

публикувано на 06.08.25 в 13:10

Мароко и България са големи международни туристически дестинации и държави с вековна история

"Кралство Мароко, както и България, е една голяма туристическа дестинация и както вашата страна е една държава на повече от 12 века – позната с културното си разнообразие и възможности, както и със своята толерантност. Мароко е територия на която през вековете различни националности са живели съвместно заедно. Мароко е кралство, което не престава да..

публикувано на 04.08.25 в 13:45
проф. Радостина Александрова

Учени създават човешка ДНК от нулата

Учени се заеха да създадат човешка ДНК от нулата. Това може само да ни накара да подкрепяме науката. За момента никой не планува създаване на модифицирани хора, това не стои на дневен ред, заяви в предаването "Следобед за любопитните" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. “Проектът, който започва, се финансира от Welcome trust –..

публикувано на 04.08.25 в 09:40

Една почти Божествена градина

Така определят Университетската ботаническа градина в Балчик Росен Мирчев и Асен Масларски. Водещите на "И рибар съм, и ловец съм" бяха поканени да гостуват там, за да се включат в празненствата по повод 70-годишнината на този паметник на културата и защитена местност по Закона за защитените територии, а наред с това и един от 100-те национални..

публикувано на 04.08.25 в 08:40