Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еквадор

БНР Новини
Една от пирамидите на Екватора
Снимка: Симеон Идакиев

Еквадор безспорно е една от най-малко познатите у нас страни от Южна Америка, макар с основание може да се каже, че се намира и в Северната част на континента. Защото тази държава (в Латинска Америка произношението е Екуадор), е получила името си от мислената линия, която разделя планетата на Северно и Южно полукълбо. Пак заради нея често наричат Еквадор и Митад дел Мундо (Средата на света).
Разбира се аз посетих това място, което ме върна повече от две столетия назад, в 1736 година – към експедицията на Френската академия на науките, оглавявана тогава от младия геодезист Шарл дьо ла Кондамин.
Причина за нея били разногласията между учените за дължината на меридиана в един градус – задача особено важна за корабоплаването и за формата на земята. В същност експедицията имала за цел да разреши спора между Нютон и облечения във власт кралски астроном Касини.
След четиригодишни непосилни усилия в условията на лунния ландшафт дължината на дъгата била измерена, правотата на Нютон била доказана по безспорен начин, което дало основание на Волтер да възкликне: „Те сплескаха и земята, и Касини”.
В чест на знаменитите изследователи точно на мислената линия (средата на света) били издигнати пирамиди, увековечаващи този епохален труд.
Но на Еквадор принадлежи още едно знаменито място-архипелагът Галапагос, след посещението на който Чарлз Дарвин създава своя епохален труд за произхода на видовете.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20