Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рецитал на Ангелика Кирхшлагер

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В партньорство с пианиста Джулиус Дрейк австрийското мецосопрано имаше концерт на фестивала „Рихард Щраус”.
Родена е в Залцбург и там започва музикалното си обучение с ударни инструменти и пиано, а след това във Виенската академия учи пеене с Вартер Бери. Дебютира във Виенската камерна опера, а след това в театъра в Грац през 1993 г. като Оставиан от „Кавалерът на розата”. През 1991 печели конкурса „Белведере”, а след две години е поканена в състава на Виенската държавна опера, където дебютира като Керубино.
През 2003 дебютира на фестивала в Залцбург в „Хофманови разкази” на Офенбах, а след година и в „Кавалерът на розата” на Рихард Щраус. Сър Саймън Ратъл представя с нея „Пелиас и Мелизанда” на Дебюси на Великденския фестивал в Залцбург през 2006 г. Певицата гостува в Миланската скала, Ковънт Гардън, Метрополитън опера, Парижката опера, „Ла Моне” - Брюксел, Мюнхен, Берлин, както и на най-престижните концертни подиуми - зала „Плейел”, Карнеги хол, Барбикан център, Уигмор хол. Постоянен гост е на фестивала „Шубертиада” в Шварценберг. Нейни постоянни партньори са Хелмут Дойч и Саймън Кинлисайд.
Анжелика Кирхшлагер е гостуващ професор в Моцартеума, Залцбург, както и в университета по изкуствата на Грац.
Носителка е на Грами за най-добър оперен глас,
За изключителния й принос към Виенската държавна опера австрийското правителство я награди със званието Камерзенгерин през юни 2007 г. През ноември 2009 г. тя стана почетен член на Кралската музикална академия в Лондон.
През 2010 печели „Ехо класик” за диска си с песни на Роберт Шуман в категорията най-добър песенен запис. Има и номинация за наградата „Лоранс Оливие” за изключителни постижения в Операта.
В едно интервю тя откровено говори за себе си.
Вие сте на 47 и говорите открито за възрастта си - не се страхувате, че остарявате.
Не никак. Страхувам се от болест или недъг, тъй като това ще попречи да водя живота, който смятам че трябва да имам. Но нямам абсолютно никакъв страх от бръчки. Сигурна съм и в това, че всяка възраст носи толкова велики неща.
Какво представлява за вас красотата?
За мен очите са най-важни. Те правят цялата картина.
Какво трябва да притежава човек, за да ви очарова?
Трябва да е широко скроен, трябва да е много колоритен, отворен, но и да е надежден. Така и аз мога да му отговоря.
Записът от концерта на Ангелика Кирхшлагер и пианиста Джулиус Дрейк е от 20 юни миналата година от фестивала в Гармиш Партенкирхен на името на Рихард Щраус. И тази година той ще се състои от 11 до 17 юни. Тази година фестивалът ще бъде открит с концертно изпълнение на операта „Електра”. В другите концерти ще бъдат изпълнени „Така каза Заратустра”, „Тил Ойленшпигел”, творби за медни духови състави, концерти за валдхорна, танците от „Саломе” , творби от Франц Шуберт, пиеси от Рейналдо Хан в транскрипции за клавирно дуо, песенна вечер с творби на Рихард Щраус и Хуго Волф, концерт ще има оркестърът на Мюнхенското радио, както и Братиславската филхармония. Майсторски клас ще има Едита Груберова, както и три дни уъркшоп за деца.
Бъдете наши гости, защото къде другаде освен в Гармиш Партенкирхен може да изживеете срещата с гения на Рихард Щраус в тъй кратко време и в тъй разнообразен формат - кани почитателите на Рихард Щраус Бригите Фасбендер, която е организатор на фестивала.

В програмата на концерта, който получихме чрез международния музикален обмен бяха включени песни от Йоханес Брамс, Рихард Щраус, Роберт Шуман и Джеймс Хеги.

неделя, 21 февруари от 23 часа

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50