Като от кукленска къща са фигурките, които събират погледите на всеки, спрял пред Цайтглоке, известната бернска часовникова кула. Шутът, облечен в червени дрехи, с червена шапка на главата, украсен със звънчета, прилежно седи между две златни камбанки и дърпа с ръцете си невидими въженца. Под него е фигурата на брадатия Кронос, единият от титаните в древногръцката митология, който води времето към смъртта. Жителите на Берн го наричат Ханс фон Тан. В едната си ръка държи, меч, а в другата – пясъчен часовник, който обръща, когато удари камбаната. Под Кронос в кръг се изреждат фигурки на хора и животни: мечка с коронка на главата, рицари, конници… Малко златно петле, встрани от тях, размахва крила, за да отбележи смяната на часа. От другата страна на Кронос стои изправен лъв.
Часовникът е поставен за първи път през XV век. Всъщност, часовникови циферблати има и на източната, и на западната фасади на кулата. Този на запад е под фреската на художника Виктор Зурбек „Началото на времето“, изобразяващ отново Кронос, с развята пелерина. Под циферблата е нарисувано изгонването на Адам и Ева от рая. Часовникът на източната фасада отмерва, както часовете, изобразени със златни римски цифри, така и смяната на зодиакалните знаци. Той показва още деня, месеца и фазите на Луната.
Още за бернския Цайтглоке можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.
Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..
Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..
Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..
„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..
Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на..
38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg