Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Слънце в бутилка: по винените пътеки на ЮАР

БНР Новини
Катя Йончева в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков
Всичко започва с една бележка от корабен дневник. Тя е с дата 2 февруари 1659 година. В нея холандецът Ян ван Рибек отбелязва, че лозята дават първото вино. Тези, на пръв поглед обикновени думи, се превръщат в исторически. Сложено е началото на винопроизводството в ЮАР. За самия Ян ван Рибек има различни сведения.. Според едни, той е корабен лекар. Според други, е вносител на горива и продукти от Европа, като между другото сред товара за Африка слага и лозови пръчки от сортовете „Шенин блан“ и „Александрийски мускат“. Казват също, че е първият губернатор на Капската провинция. При всички случаи е бил предприемчив човек.
Холандците са първите преселници, а първите лозя засаждат през 1655 година. Затова много от названията, включително във винения бранш имат холандски произход. Езикът е логично отражение на историята. С появата на французите, после на англичаните, „букетът“ от местни говори става още по-пъстър... Френските хугеноти се преселват през 1688 година. Настаняват се главно във Франчхуук където прилагат своите знания и умения за производството на вино. Към настоящия момент градчето е запазило френския си характер и се възприема като „Кулинарна столица“. Върху тази неголяма площ се намират над 50 изби. Дори, по подобие на френския регион „Шампан“, имат амбиция в бъдеще да превърнат мястото в южно-африкански център на пенливите вина. И там, както и в другите райони, голяма част от най-добрите ресторанти са разположени в самите винарни. Някои от готвачите са с опит в звездни ресторанти. Водещи региони във винения туризъм са Констанша, Стеленбош, Хелдерберг, Уолкър Бей и други. Заслужава да съчетаете винената дегустация не само с класическото козе сирене и маслини, но и с омлет от щраусово яйце, хляб, изпечен на жарава, барбекю от антилопа, елен или агнешка плешка, гарнирани с цветове от водни лилии.
Виненият туризмът е улеснен от достъпните навсякъде безплатни туристически карти с информация за винарните, работното им време и предлаганите услуги – дегустация, ресторант, хотел.
Полезен ориентир: ако търсите за подарък висококачествено вино, върху етикета трябва да има логотип от фирмата – производител и надпис WO „Wine of Origin“. Качеството се следи много стриктно, а системата за контрол е сходна с тази, на Франция. Не пропускайте да опитате характерните за страната Стийн, както в ЮАР е известен сега сортът „Шенин Блан“, „Мускадел“, т.е. „Александрийски мускат“, „Мурведър“, „Коломбар“, „Кейп ризлинг“. Шираз и, разбира се, емблематичния Пинотаж. Историята на неговото създаване е много интересна, за която разказва Катя Йончева в предаването. Очаква ви незабравима среща с впечатления и посоки из ЮАР.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05