Олга Борисова вече 50 години привлича вниманието на публиката към богатството на българския песенен фолклор и традиции. Освен колекцията от десетки красиви песни от Кюстендилския край, тя изпълнява и творби на композитори като Красимир Кюркчийски, Николай Кауфман, Емил Колев, Христо Тодоров... Направила е много записи на свои песни в „Балкантон“, Българското национално радио, както и в Българската национална телевизия. Нейна песен звучи във френския игрален филм „Бункер Хотел Палас“, който е отличен на кинофестивала в Кан. През 1991 година, заедно с хора „Мистерията на българските гласове“, получава престижната американска награда за музика „Грами“. Малко по-късно, през 1994 година, е отличена с висока оценка за своя принос към музикалната култура – името й е вписано и в Световната енциклопедия за музика, издадена в Лондон. От 2006 г. е почетен гражданин на град Кюстендил. А през годините, за своето творчество, е получавала и други отличия. Ние, творците, сме много по-богати от повечето богати хора около нас, но трудно оцеляваме с това наше богатство, духовното... – споделя тя.
Като солистка на Ансамбъла за народни песни към БНТ и БНР от 1964 г., а по-късно и на световноизвестния женски народен хор „Мистерията на българските гласове“, Олга Борисова е успяла да предаде топлотата и чистотата на българската народна песен на хиляди ценители от България и на почитатели от четирите краища на света: Няма да забравя, след един наш концерт в Торонто, Канада - тръгнали сме си и чакаме на аерогарата – в един момент някакъв непознат, достолепен мъж, се приближава към нас и ни се покланя до земята. И като се изправи каза, че е бил вечерта на нашия концерт. И още: Чест е за всяка една нация да бъдете част от нея... И за всяка една институция – да я представлявате..! Е, много е хубаво, но в България сме никъде…!
В това предаване разговаряме с Олга Борисова за реалността и мистериите, които я съпровождат по нейния житейски и творчески път. И за това, дали ще се намери място и за още един музей – на българския фолклор и неговите изпълнители…
Отбелязваме 126 години от рождението на германския поет, белетрист, журналист, а също така пацифист и непримирим демократ Ерих Кестнер. През 1933 година на площада пред Операта в Берлин нацистите изгарят "нездравите" творби на д-р Кестнер. Сред тълпата, която мълчаливо наблюдава пламъците, е и самият писател. Обявен за "политически..
Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство? Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40". Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..
Нейните таланти са безбройни – учила е живопис, после актьорско майсторство в НАТФИЗ, после кино и визуална култура в Софийския университет, актриса и певица, която композира песните си. Работила е с Теди Москов, Мариус Куркински, Явор Гърдев. Тя е автор на подкаста "Свободно падане", природозащитник, майка на 2-годишен син и притежава страхотно..
Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека. Събитието е днес (24 февруари). За творчеството на авторката като романист ще говори д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Яница Радева пише поезия, проза, литературоведски и книговедски текстове. Автор е на две стихосбирки и..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на Пип от спектакъла на Народния театър "Моби Дик". Интерпретацията по романа на Херман Мелвил изследва дълбините на човешкото съществуване и философските въпроси за страха от времето, за копнежа по..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg