Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението си, което предава на своите ученици и последователи. Въз основа на учението на Мевляна е създаден и суфисткият орден, известен като Ордена на Мевлеви или Ордена на Въртящите се дервиши.
"Ела, ела, който и да си ти,
независимо дали си неверник или на огъня се кланяш,
нашата врата не е вратата на отчаянието.
Ела такъв, какъвто си."
Това е откъс от стихотворение на Руми, който не само с поезията и учението си, но и с целия си живот проповядва, че пътят за духовно израстване е само един и той неизменно минава през любовта и приемане на чудото на този свят. "Заший си очите, нека сърцето да ти стане око", казва Руми.
И още: "Ако търсиш подслон за душата, значи си душа; ако дириш парче хляб, си хляб; ако търсиш капка вода, си вода; ако си по дирите на жестокостта, си тиранин; ако дириш любов, си влюбен. Ти си онова, което жадува душата ти."
Вероятно това е причината и днес мистичният поет и философ Мевляна Джеляледдин-и Руми да има толкова поклонници и да среща разбиране сред хора от различни възрасти и религии. А всяка година през месец декември в град Коня се струпват хиляди почитатели на Руми от цял свят.
Младежи с вид на хипита, по-възрастни пътешественици с тежки раници на гръб, хора които разказват как са обиколили света, артисти от цял свят, които идват да се поклонят пред Руми и неговото разбиране на смисъла на живота.
Но защо точно в Коня? Поетът суфист е живял по-голямата част от живота си в централноанадолския град. Той умира там и днес наричаме Коня – "градът на Руми", а всяка година в средата на месец декември в Коня се отбелязва смъртта на философа и мистик с церемониите "Шеб-и Арус" (или Нощта на Съединението с Божественото).
Празненствата обикновено продължават 10 дни и за поклонниците това е време за празнуване, защото приемат, че след смъртта си човек постига единение с Бога и любовта. Или както обясняват днес дервишите и последователите на Руми, те празнуват смъртта на поета като деня на свързване с възлюбения Бог.
Затова и периодът, когато се провеждат церемоните Шеб-и Арус, не е седмица на траур, а на празнуване. Възпоменателните церемонии включват поклонение пред гробницата на Руми, но кулминацията е представлението Сема, известният ритуал на въртящите се дервиши.
Днес 10-дневната церемония Шеб-и Арус привлича все повече и повече посетители всяка година, което не е изненада. Още повече, че голяма част от поклонниците идват тук, водени от онзи стих на Руми, който казва: "Ела, ела, който и да си ти".
Туристи и поклонници се стичат в Коня, водени не само от желанието да присъстват на организираните церемонии и събитията, като симпозиуми, концерти, изложби и семинари, които се провеждат в сърцето на Коня. Но и заради мъдростта на Руми, който още преди близо 8 мека завещава на хората своите седем съвета:
"В щедростта и помощта към другите – бъди като река.
В състраданието и милостта – бъди като слънце.
В прикриването на недостатъците на другите – бъди като нощ.
В яростта и жестокостта – бъди като мъртвец.
В смиреността и скромността – бъди като земя.
В търпението и толерантността – бъди като море.
Изглеждай, какъвто си, или бъди, какъвто изглеждаш."
Снимки: Оля Стоянова
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна самоорганизираща се и самоконтролираща се жива система. Ние си мислим, че Земята е мъртва, но тя е жива система и ако погледнете в сайтовете на големите сеизмологични агенции, ще намерите доказателство за..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато пускаше снимки и разкази в социалните мрежи от дългото си и увлекателно пътуване. Тя толкова много е бродила по света, че беше неизбежно да я попитам Перу коя посетена поред държава поред ѝ е. Оказаха..
Насред силния шум от политически разпри темата за образованието също кънти в общественото пространство с канонада от следващи едно след друго предложения на МОН, които не изглежда да са подплатени с научни доводи, изследвания, дългосрочно планиране и обществено обсъждане, затова пък предизвикват разногласия, подозрения и тревога у хората, пряко..
Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..
С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Неотдавна легендарната ни световна рекордьорка и олимпийска медалистка в скока на височина Йорданка Благоева се завърна от Перу, след като непрекъснато..
Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg