Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Жените композиторки”: Фани Менделсон

Фани Менделсон
Фани Сесилия Менделсон Бартолди - немската певица, пианистка и композиторка; чаровната дама с огромните тъмни очи и изразително лице! Родена е на 14 ноември 1805 г. в Хамбург, най-голямото от четирите деца на успешния берлински банкер Абрахам Менделсон и Леа Саломон, сестра и довереница на композитора Феликс Менделсон. Наследница е на два изявени еврейски рода, въпреки това не е възпитавана в юдаизъм. Нейни дядовци са философът просветител Мойсей Менделсон и предприемачът Даниел Итциг, важна фигура в двора на двама пруски крале - Фридрих Велики и Фридрих Вилхелм ІІ. На 25-годишна възраст се омъжва за пруския придворен художник Вилхелм Хензел и приема неговата фамилия, но светът я познава предимно с моминското й име. А съвременниците й обожават да присъстват на нейните неделни музикални салони. Франц Лист, Клара Шуман, Хайнрих Хайне и други известни личности са чести гости в дома на семейство Хензел и с нетърпение очакват да чуят последните композиции на Фани. Тя е автор на около 500 музикални творби, включително камерна музика – струнни квартети, клавирно трио, дуети и квартети за глас и пиано, органови творби, кантати и оратории, 120 пиеси за пиано, сред които песни без думи, прелюди, характеристични пиеси и сонати.
Стилистиката на нейната музика е близка до тази на брат й Феликс Менделсон. Много от произведенията й остават като ръкописи. Фани има аристократичен подход към композирането - пише музиката си на цветни листа хартия в добавка с илюстрации от нейния съпруг Вилхелм и кратък стих.
Фани Менделсон проявява в ранна възраст музикалния си талант и заедно с брат си Феликс получава блестящо образование в богатата и културна берлинска среда. Двамата учат при едни и същи учители пиано и композиция. Карл Фридрих Целтер, директор на Берлинската певческа академия, фаворизира Фани и в писмо до Гьоте четем следното описание на таланта й: Абрахам Менделсон има възхитителни деца, а най-голямата му дъщеря напомня с нещо на Себастиан Бах. Това дете е наистина специално!, а след няколко години добавя и най-високата оценка за жена по това време Тя свири като мъж!

4 октомври


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деканът на Физическия факултет проф. дфзн Георги Райновски (в средата), Ивайло Младенов и Ани Костова

135 години отбелязва Физическият факултет на СУ "Климент Охридски"

По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..

публикувано на 01.11.24 в 14:39

Църква и власт – имперски практики

"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..

публикувано на 01.11.24 в 09:26
Светлана Нанчева и Юрий Анджекарски

Технологии на доброто или как добрите каузи да станат добри практики

Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..

публикувано на 31.10.24 в 09:00
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37

Бисерка Йовчева: Медиите да не отразяват моя успех – той не е важен, а успехът на децата!

Каквито и думи да цитирам от разговора ни с д-р Бисерка Йовчева – все ще са подходящи за заглавие. За тези, на които името е познато, но не се сещат откъде, ще напомня. Тя стана известна като "жената, която пусна влака", след като се обади на премиера Дянков, че стотина ученици от Шумен и Търговище мръзнат мокри и гладни на Централната софийска гара...

публикувано на 30.10.24 в 14:30