Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Музикални фамилии“: Владигерови - 2 част

Панчо Владигеров
Снимка: lostbulgaria.com

Всяка нота от творчеството или изпълнителското изкуство на Владигерови – вече цяло столетие – е свързана с нещо съкровено лично. Затова музиката им е така емоционална.
В предаването ще чуем Александър Владигеров, който разказва историята на създаването на миниатюри „Шумен“ от Панчо Владигеров – опус, който му е особено скъп и който му е посветен.
Трите поколения Владигерови сякаш вървят по различни пътища, различен е изборът им на музикална кариера. Връзката между поколенията, обаче, е много здрава. Това е владигеровският оптимизъм, светлината, щедрият пианизъм, афинитетът към пищната Александър Владигеровмелодика, ритмиката, която сякаш  извира от фолклора, връзката с театъра, любовта към джаза. Александър Владигеров (на снимката вдясно) в запис от Златния фонд на Радиото разказва за увлечението си по джаза и произтичащите от това влияния в творчеството му. Токата и част от вариациите „Дилмано дилберо“ – и двете творби са носители на международни награди – ще прозвучат. Разказва за първия, всъщност, джазов опус в българската музика, който принадлежи на баща му. И бащата, и синът са пионери в много художествени жанрове в българската музика.
Ще слушаме фрагмент от първото българско клавирно трио – то е на Панчо Владигеров – 1916 година. Александър Владигеров е пионер в мюзикъла – за бившия източен блок. Ще чуем фрагмент от знаменития му „Вълкът и седемте козлета“.

понеделник, 10 юли, от 17.30 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Философска приказка за близкото бъдеще

Юлия Петкова представя във "Време за наука" книгата "Ана. Приказка за климата и околната среда" от Юстайн Гордер. Норвежкият писател, по думите на Петкова, е един от пионерите в популяризирането на сложни и абстрактни идеи и поднасянето им по разбираем и ангажиращ за млада аудитория начин. Първата художествена творба на Гордер, получила..

публикувано на 06.11.24 в 09:35
доц. д-р Владимир Божилов

Доц. д-р Владимир Божилов: Като учен се занимавам с откриването на екзопланети

"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито..

публикувано на 05.11.24 в 17:10

Ангел Демирев: Същественият будител в човешкия дух е Господ

Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди...

публикувано на 05.11.24 в 16:30
Доц. д-р Калин Стайков и Ани Костова

Доц. Калин Стайков: Нашето обучение е фундаментално и показва как се случват нещата

"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език.  Имаше засилен интерес към конференцията както от..

публикувано на 05.11.24 в 10:20
доц. д-р Христомир Йорданов и Ани Костова

Доц. Христомир Йорданов: Работим върху създаването на безвредни сензори за биомедицината

"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.  Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..

публикувано на 04.11.24 в 18:45