Драматургът Майя Праматарова представя знакови европейски режисьори и спектаклите им на нюйоркската театрална сцена в отделните издания на „Артефир“. При поредното й включване от Ню Йорк се спираме на спектаклите на Адолф Шапиро, Иво ван Хове и Герасим Дишлиев.
Адолф Шапиро, знаменит с прочитите си на Чеховата драматургия в страни с различна театрална традиция като Бразилия, Естония, Латвия, Никарагуа, САЩ, Русия, постави в TheaterLab в Ню Йорк Chekhov. PostScriptum – театрална фантазия, стъпила върху пиесите „Чайка”, „Вуйчо Ваньо”, „Три сестри” и „Вишнева градина”. Спектакълът е своего рода изследване на механизмите на постоянното „тръгване” в Чеховата драматургия, когато всяко пристигане е кратък миг преди следващо пътуване, но накъде…
На земята релсите на влака са прекъснати и пътят продължава по инерция. Само четири артиста са участниците в този камерен спектакъл, като всеки се трансформира в различни персонажи – проявява се вътрешната, скрита природа на човека, а бялото пространство засилва усещането за лаборатория, в която репликите, извадени от обикновения контекст придобиват неочаквани, важни за времето ни смисли.
Иво ван Хове, белгийският режисьор в тандем със сценографа Ян Версвейвелд е с две изключителни като въздействие премиери на Бродуей по пиеси на Артър Милър. Едната е „Поглед от моста” с Марк Стронг, а другата – „Салемските вещици”/„Тежко изпитание” с Бенджамин Джон Уишоу и Сирша Ронан – текстове, към които театърът тръгва в години на политическа нестабилност, незавуалирани властови манипулации и обществени истерии.
Сред заглавията в нюйоркския афиш бе и автобиографичният спектакъл на българина Герасим Дишлиев в Soho Playhouse. Ученикът на Марсел Марсо, който живее и играе в Париж, както и в още десетки градове по света, представи своя „Монолог с куфар” пред възторжена аудитория на възраст от 5 до 95 години.
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg