Преди време Даниела Манолова, редактор в Радиотеатъра, бе поканена на католически младежки фестивал в Белозем. Тя отиде там по работа, но се върна с нещо неочаквано. Донесе силни впечатления и вълнения, които дълго пази в себе си, докато накрая ги превърна в документалния разказ „На небето е прекрасна дъга”. Това е стихче от песничка, която децата в Белозем пеят, но е и образ на място, над което сякаш наистина непрекъснато грее прекрасна дъга. Защото под нея светът изглежда такъв, какъвто трябва да бъде: усмихнат, спокоен, изпълнен с чувство за хумор, с доброта, мир и светлина. Обитават го кротки, добронамерени хора, из него щъпуркат мили и весели деца. Белозем е гостоприемно място. Даниела записа и ни разказа събуждането му, разсънването му, активната му работа, после - притихването и заспиването му. И докато слушах, ми се прииска да тръгна за там и да подишам малко от въздуха му. Изглеждаше, че Божия благословия е положена над него. Чуйте и вие! Слушането на „На небето е прекрасна дъга” не е просто приятно. То е и вдъхновяващо. Утеха и радост е да знаем, че някъде, недалече от нас, има място, където хората са открили щастието в дребничките неща. Построили са дните си върху скромност и съпричастност. Изградили са общност между земята и небето, между водата и птиците, между децата и възрастните, между себе си и другите и между всички и Бог. Не мисля, че хармонията е случайна. Напротив, тя е резултат от усилна работа. Проследявайки един ден в Белозем, Даниела Манолова всъщност ни разказва как смирението се превръща в щастие, но преди това се подковава с вярата. Търпеливо и с любов. И макар понякога да прилича на подковаването на кончетата… нали подковите после ги пазят от болката на неравните пътища.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Под името "Тънки намеци – късо кино с подтекст" ще бъдат прожектирани късометражни филми. Премиерно ще бъде представен българският филм "Божоле" на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg