Гостуването в София на босненския писател Фарук Шехич за представянето на романа му „Книга за Уна“ съвпадна по неведоми извънчовешки пътища с терористичните атентати в Брюксел и с признаването на Радован Караджич за виновен от Трибунала в Хага. От което разговорът и прочитът на тази писана след войната книга, стана още по-сериозен. Защото какво би породило по-горчиво безсилие от безсмислено отнети човешки животи?
И може ли да се прочете биографията на мира и войната по една река? Сигурно може, след като Фарук Шехич е съумял да ги огледа в река Уна. Въпреки че в „Книга за Уна“ няма война. Има обаче преди и след… Това е напълно достатъчно, за да усети всеки читател, колко недостатъчно далече са всички безумства. Силата на писателя понякога се измерва и с това дали ще съумее да преодолее себе си в автобиографичността на преживяното, за да направи избор кое от спомените да превърне в думи, а кое в мълчание. Затова „Книга за Уна“ въздейства без да наранява.
И така, за да разберете какво споделя с нас писателят Фарук Шехич, ще трябва да направите едно незначително усилие – спомнете си какво правихте през недалечните 1992, 1993,1994, 1995 година… И отворете тази книга!
А самият Фарук Шехич до 1992-ра все още не е писател, а студент по ветеринарна медицина в Загреб и философия в Сараево. Обаче войните променят биографиите, така че 22-годишният студент се превръща доброволно в лейтенант от Армията на Босна и Херцеговина.
След войната Фарук Шехич учи литература и през 1998 година неговите стихове и проза вече се публикуват. „Книга за Уна“ е дебютният му роман, който през 2011 година получава най-престижната награда за художествена литература в бивша Югославия – „Меша Селимович“ за най-добър роман, издаден в Сърбия, Босна и Херцеговина, Черна гора и Хърватия. През 2013 „Книга за Уна“ получава и Наградата на ЕС за литература. „Книга за Уна“ е преведена на български език от Русанка Ляпова. На нея дължим превода и на познатите още от 2012 година други текстове – поезия и проза на Шехич, като книгата му с избрани творби „Хит депо/Под натиск/Транссараево/Апокалипсис от Recycle bin-a“.
Как изкуството помага за осмисляне на нарастващите екологични кризи и за намирането на решения за тяхното преодоляван? Този въпрос е на фокус на вниманието ни в поредното лятно издание на "Какво се случва". Имаме удоволствието да представим творчеството на една от най-знаменитите норвежки писателки днес. Това е Мая Люнде, чиито книги имат..
За първи път в страната ни ще се проведе международен конгрес на дантелиерите заедно с Фестивала на дантелата в Калофер и Карлово. Домакинството на подобно събитие е изключително признание за стойността на това изкуство. Посетителите през всички дни ще имат уникалния шанс да се потопят в богата програма от изложби, концерти, демонстрации и базари,..
Рубриката "Семейни маршрути" ни отвежда в пещерата "Магурата", гр. Белоградчик, където на 16-и август ще бъде представен интерактивен спектакъл "Възкресението на Евридика" в рамките на фестивала "Тракийски мистерии" 2025. Фестивалът е културен проект на Академия "Орфика ", утвърдил се като жив символ на българското (и европейско) културно и..
В редакция "Хумор и сатира" не робуваме на стереотипи и дадености, но няма как да не се съгласим, че отмине ли средата на август и лятото вече лека-полека отминава. За годината дума няма да отваряме, все още има какво лятно да си кажем, както можете да се убедите в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала..
You need to exist ("Ти трябва да съществуваш") казва на читателите си артистът Доминик Харисън, по-известен като Yungblud. Едноименната книга е интерактивен дневник, в който читателите могат да опознаят не само него, но и себе си. Авторът препоръчва дори в дневника да се пише, драска, рисува, страниците да се късат и мачкат. Рок певец, текстописец,..
Как изкуството помага за осмисляне на нарастващите екологични кризи и за намирането на решения за тяхното преодоляван? Този въпрос е на фокус на вниманието..
Борислава Зашева е училищна психоложка и семейна терапевтка. В рубриката "Всичко за образованието " тя коментира причините за възникване на конфликти в..
Рубриката "Семейни маршрути" ни отвежда в пещерата "Магурата", гр. Белоградчик, където на 16-и август ще бъде представен интерактивен спектакъл..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg