Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Син домат и червен патладжан

БНР Новини
Фрагмент от корицата на книгата „От лингвистична география към ареална лингвистика“ на Дарина Младенова
Снимка: uni-sofia.bg

Както показват тези местни наименования на двата сравнително късно проникнали у нас зеленчука, тяхната история е преплетена. И както обикновено, следите остават в думите, с които ги назовават българите в различните краища на нашата езикова територия, а също и в думите на съседните балкански езици. Някъде дошлият от Индия патладжан е познат по-отдавна и „новопристигналият“ домат се назовава с името на вече познатия зеленчук. Другаде е обратното. В Цариград – столицата на Османската империя – градинарите, много от които гурбетчии от българските земи, наричат домата „френски (т.е. европейски) патладжан“. С връщането на гурбетчиите у дома, това наименование и самото растение става известно в родните им краища. Оттам и едно от имената на домата – „френк“. Доматът прониква и по друга линия у нас – от Италия към Гърция и на север – с ацтекското по произход название „томатл“, с което, разбира се променено, го наричаме и днес. Там където пък доматът е изпреварил патладжана, се появяват имена като „син домат“, „морав домат“, „черен домат“, а за да няма грешка се уточнява „червен домат“. Така на картата с различните наименования на двата зеленчука се очертават пътищата на културни влияния на Балканите, разказва Дарина Младенова, гл. ас. в Софийския университет.
• Езикови справки по радиото: „вземам насериозно“, „точно наобратно“.
• Забравете тази дума: от коя дума или съчетание можем да се лишим, за да бъде речта ни по-точна, правилна и красива.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40