През лятото отпускарите нямат търпение да стигнат до мечтаната ваканция със слънце, море, пясък и безвремие. Колите хвърчат към заветния Юг. И тъкмо когато туристите най-малко очакват, от дясно по пътя изниква замък, като от приказките: с кули и романтичен силует.
Отбивката сочи Равадиново, село със сравнително млада биография. Началото му е сложено през 1913 година, с идването на български бежанци от Беломорието и Одринска Тракия. Настаняват ги в така наречените шаронски къщи. Вярно, името наистина е френско, но няма нищо общо с легенди от Средновековието, а с един деен френски банкер Рьоне Шарон, специално назначен комисар на Обществото на народите (ОН), чиято мисия е да съдейства бежанците да имат жилища, земеделски сечива, добитък. Банкерът успява да издейства заем от ОН на стойност 2,25 милиона лири стерлинги. И до днес шаронски къщи могат да се видят из цяла Странджа. Но само в Равадиново има замък, при това - от съвсем друга епоха! Селото е в подстъпите на Странджа, ширнало се е в ниското, в равното. Замъкът на външен вид е като изваден от книгите на Братя Грим или на Шарл Перо. Човек има усещането, че ей сега на пътя ще се появи котаракът в чизми, артистично ще свали широкополата си шапка. И ще ви покани да направите най-сетне тая отбивка към Равадиново. Вместо да продължавате да се чудите какво наистина има там, свърнете вдясно, за среща с Времето. В Централна и Западна Европа замъците са с вековна история. Спрямо тях, по възраст българският е направо младенец. Строежът му започва през 1996 година. Но пък си има всичко необходимо за романтични преживявания: кули, украсени с орнаменти от мед и месинг, зидове, обвити в бръшлян, резбовани фенери, истинско езеро с лебеди, прекрасна цветна градина с фонтани и статуи на русалки, птици, воини! Дори си има духове, като 3-измерни холограмни изображения! Има и конна база, винарна, арт галерия, както и редица други изненади. Комплексът е изграден с много фантазия и внимание към детайла. Гледан от въздуха, прилича на кръст. Към „двореца” се влиза през голяма каменна порта, която ще ви напомни Арката на Адриан.
В Равадиново се честват българските празници. Изпълняват се обичаи от традиционния народен календар. Екипът винаги е готов да изненада гостите с интересни и стойностни инициативи. Като резултат, идват и много награди.
Поредната идея е за великденските празници. Туристите имат възможността да се включат в съвременен препис на Паисиевата история, с паче перо в ръка. Преписът на историята не е самоцелен акт, а част от дългосрочна програма, свързана с изграждането на интерактивна експозиция на Народните будители. А докато домакините от Замъка подготвят за гостите поредната впечатляваща среща с Времето, дойде новината от Световния форум A' Design Award 2016 за удостояването на българския обект със Златен и Сребърен приз, които се дават за дизайн и атракция само в изключителни случаи. Замъкът изпреварва в класацията традиционните досегашни лидери - американци, японци, индийци. Дори резиденцията на краля на Саудитска Арабия - Абдула, е на три места след победителя от Равадиново.
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg