Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща с Времето в Приказния замък

БНР Новини
Снимка: zamaka.bg

През лятото отпускарите нямат търпение да стигнат до мечтаната ваканция със слънце,  море, пясък и безвремие. Колите хвърчат към заветния Юг. И тъкмо когато туристите най-малко очакват, от дясно по пътя изниква замък, като от приказките: с кули и романтичен силует.
Отбивката сочи Равадиново, село със сравнително млада биография. Началото му е сложено през 1913 година, с идването на български бежанци от Беломорието и Одринска Тракия. Настаняват ги в така наречените шаронски къщи. Вярно, името наистина е френско, но няма нищо общо с легенди от Средновековието, а с един деен френски банкер Рьоне Шарон, специално назначен комисар на Обществото на народите (ОН), чиято мисия е да съдейства бежанците да имат жилища, земеделски сечива, добитък. Банкерът успява да издейства заем от ОН на стойност 2,25 милиона лири стерлинги. И до днес шаронски къщи могат да се видят из цяла Странджа. Но само в Равадиново има замък, при това - от съвсем друга епоха! Селото е в подстъпите на Странджа, ширнало се е в ниското, в равното. Замъкът на външен вид е като изваден от книгите на Братя Грим  или на Шарл Перо. Човек има усещането, че ей сега на пътя ще се появи котаракът в чизми, артистично ще свали широкополата си шапка. И ще ви покани да направите най-сетне тая отбивка към Равадиново. Вместо да продължавате да се чудите какво наистина има там, свърнете вдясно, за среща с Времето. В Централна и Западна Европа замъците са с вековна история. Спрямо тях, по възраст българският е направо младенец. Строежът му започва през 1996 година. Но пък си има всичко необходимо за романтични преживявания: кули, украсени с орнаменти от мед и месинг, зидове, обвити в бръшлян, резбовани фенери, истинско езеро с лебеди, прекрасна цветна градина с фонтани и статуи на русалки, птици, воини! Дори си има духове, като 3-измерни холограмни изображения! Има и конна база, винарна, арт галерия, както и редица други изненади. Комплексът е изграден с много фантазия и внимание към детайла. Гледан от въздуха, прилича на кръст. Към „двореца” се влиза през голяма каменна порта, която ще ви напомни Арката на Адриан.
В Равадиново се честват българските празници. Изпълняват се обичаи от традиционния народен календар. Екипът винаги е готов да изненада гостите с интересни и стойностни инициативи. Като резултат, идват и много награди.  
Поредната идея е за великденските празници. Туристите имат възможността да се включат в съвременен препис на Паисиевата история, с паче перо в ръка. Преписът на историята не е самоцелен акт, а част от дългосрочна програма, свързана с изграждането на интерактивна експозиция на Народните будители. А докато домакините от Замъка подготвят за гостите поредната впечатляваща среща с Времето, дойде новината от Световния форум A' Design Award 2016 за удостояването на българския обект със Златен и Сребърен приз, които се дават за дизайн и атракция само в изключителни случаи. Замъкът изпреварва в класацията традиционните досегашни лидери - американци, японци, индийци. Дори резиденцията на краля на Саудитска Арабия - Абдула, е на три места след победителя от Равадиново.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05