Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премълчаният брат Методий

БНР Новини

Какво не знаем за по-възрастния от двоицата Солунски братя, защо делото на Методий стои в сянката на гениалния  на Константин – Кирил Философ, какво необикновено е сторил  Методий, свещеникът, отецът, учителят,преводачът, дипломатът, заточеникът, затворникът, мъченикът, лидерът, войнът, за да бъде първо обявен за еретик, а сетне да е канонизиран за светец и обявен за равноапостол?  
Участват: проф. Анисава Милтенова и писателят Кирил Милчев.  

Проф. Анисава Милтенова е ръководител на Направление за стара българска литература, Институт за литература при БАН (от 1999). Тя е завършила специалност Българска филология в Софийския университет, специализирала е във Москва, Петербург, Виена, в Солун и в САЩ (със стипендия Фулбрайт). Изнасяла е лекции в Унгария, Чехия, Швеция, САЩ, Япония и др. Има приноси в областта на историята на българската средновековна литература и книжнина (типология и структура на средновековните ръкописни сборници; трансформации на жанровете във византийско-славянската общност; структура на средновековния текст; апокрифна литература; историко-апокалиптична литература; паренетична литература и др.). Занимава се с приложение на информационните технологии в медиевистиката и ръководи проекта “Репертоар на старобългарската литература и книжнина с компютърни средства”, включващ компютърна обработка и анализ на средновековни славянски ръкописи (http://repertorium.obdurodon.org), както и редица международни проекти за изграждане на бази данни от средновековни ръкописи и текстове. През 2010–2012 г. ръководи проекта “Супрасълски сборник, старобългарски паметник от Х век: електронен корпус, научна конференция и изложба”, финансиран след конкурс от UNESCO (http://csup.ilit.bas.bg/; http://suprasliensis.obdurodon.org). Автор е на 7 книги и над 150 публикации в научната периодика. Съставител е на “История на българската средновековна литература” (2009) и на справочника “Чуждестранна българистика през ХХ век” (2008). Лауреат е на голямата награда “Питагор” за най-добър научен колектив 2009 г.

Кирил Милчев е автор на романа "Царете на буквите", роман-хроника за светите братя Кирил и Методий. Той е завършил филология и има докторантура по медиевистика. Автор е на 18 книги, между които романи, философски, теологични и исторически изследвания. По-известни от тях са трилогията „Балкански сказания“, която включва романите „Притчата на исихастите“, „Македонката“, „Вълшебният град на дамаскинарите“. Милчев е автор и на книгите с философска тематика „Битие и съдба“, „Екзистенциалната тема и проблематиката на паламизма“ и др. Член е на Съюза на българските писатели и на философския кръг "Феноменологично ателие". През 2010 г. печели награда на Министерството на културата за книгата си "Първият български владетел".



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05