Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Глава, пълна с радост“ – разпадът на модерния човек

Литературният критик Йордан Ефтимов, преводачката Русанка Ляпова и Огнен Спахич на премиерата на книгата

Автор на сборника „Глава, пълна с радост“ е черногорският писател Огнен Спахич. И докато четеш шестнайсетте разказа, преведени на български език от Жела Георгиева, си даваш сметка колко заслужена е Наградата на ЕС за литература, която получава черногорският писател за тази книга през 2014 година. Няма нищо извънредно, нищо парадно и нищо помпозно в тези сюжети – просто животът, какъвто е. Животът на съвременния човек, претърпял пораженията на модерността - детайл по детайл. Обаче не можеш да се откъснеш от текста. Има нещо пристрастяващо в начина, по който Огнен Спахич разказва – с транквилизиращ ритъм без екшън, с лекота за сумрачните полусъстояния и отношения на хора във фаза на бавен разпад. Повечето от героите му са безименни и лишени от конкретни черти, но нито можеш да ги заобичаш, нито да ги прогониш от главата си. Но пък ставаш още по-любопитен за всяка следваща история. Има наистина основателна причина за това, че Огнен Спахич едва на 26 години получава най-престижната награда за художествена литература в бивша Югославия „Меша Селимович“ за най-добър роман - – за романа „Децата на Хансен“. И причината е скрита между кориците на книгите на Огнен Спахич. Очаквам превода и на останалите му книги на български език с нетърпение.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Прозирам" – поетично изследване на съвременната женска идентичност

"Прозирам" е новата фотографска изложба на Йохана Траянова, която се открива на 8 ноември в галерия "Харта". Фотографката представя портретите на седем жени, в които са вплетени природни кадри. Именно чрез образа и формите на природата Йохана се опитва да постигне едно поетично изследване на съвременната женска идентичност. Визуалните разкази..

публикувано на 07.11.24 в 17:35

Да се върнем в 40-те с любителските филми на Серафим Мънков

Какъв е бил животът у нас малко преди Втората световна война?  "Каним ви да надникнете в 40-те години на България, заснети на рядкосрещания в 9.5 мм любителски лентов формат, озвучени на живо!" Така организаторите от "Киноклуб Супер 8" на Киноконцерта с любителски архиви от онези години предизвикват интереса към събитието, което обещава да бъде..

публикувано на 07.11.24 в 17:10

Изложба на Ясен Гюзелев

Галерия "Арте" представя изложба на известния ни художник Ясен Гюзелев, в която отново посетителите се срещат с бликащия му талант.  Показани са негови илюстрации от различни книги през годините и, както пише Георги Лозанов, колкото и дълго да ги гледаш, все не ти стига и се чувстваш привлечен "от нещо изплъзващо се и неуловимо". Той пише още за..

публикувано на 07.11.24 в 16:33

Проф. Станислав Памукчиев: Детското рисуване няма обяснение

Галерия "Стубел" представя една необичайна за своето пространство експозиция, която обаче заслужава вниманието на публиката. Това е изложбата на 9-годишния Деян Стоев "Котката, бухалът и баща ми".  Тези близо 30 хартиени творби, изпълнени предимно с акрилни бои, носят една неочаквана зрялост и фантазност, интересни композиционни решения и като..

публикувано на 07.11.24 в 16:06
Милен Митев и проф. д-р Георги Вълчев

БНР и Софийският университет с нови възможности за сътрудничество

Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски".  Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха меморандум за осъществяване на съвместни инициативи между двете институции. В рамките на сътрудничеството..

публикувано на 07.11.24 в 15:33