Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от личния музей – доц. Златко Павлов за театъра и за музея

БНР Новини
Доц. д-р Златко Павлов в студиото на "Европейски паралели – за музея, за галерията"
Снимка: Божидар Любенов

Доц. д-р Златко Павлов открива своето влечение към театъра още докато следва „Фармация“ във Висшия медицински институт – София. В онези години се проявяват и качествата му на режисьор – в мазето на института създава първия ъндърграунд театър в България, наречен "Глас". По негова инициатива възниква и авангардния литературен кръг "Опит-67". Публикува свои тематични творби в различни печатни издания, играе в Народния театър, а също и в Студентския театър, с художествен ръководител Людмил Кирков. По-късно, докато е студент във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов", участва в пет български игрални филма. Първите му актьорски изяви са в пернишкия драматичен театър, а по-късно в театъра в гр. Хасково. Участва и в повече от 500 спектакли, като изпълнител на художествено слово, реализирани в цялата страна.
От 1980 година доц. д-р Златко Павлов, решава да се отдаде на театралната педагогика. Неговата преподавателска кариера започва във филиала на СУ "Св. Кл. Охридски" в гр. Благоевград (преобразуван във Висш педагогически институт, а сега - Югозападен университет "Неофит Рилски"). Избран е за ръководител на Катедрата по театрално  изкуство и заместник-декан на Факултета по Изкуствата на Югозападния университет "Неофит Рилски". Тук неговата творческа съзидателност отново се проявява. Основава Учебен студентски експериментален театър – УСЕТ и като негов режисьор и художествен ръководител поставя повече от 80 спектакли, които са показвани на международни театрални форуми в България, Украйна, Естония, Чехия, Македония. За цялостната си дейност е получавал различни награди и отличия. Своите наблюдения и опит в областта на театралното изкуство е описал в 10 книги, някои от които са част от процеса на обучение на младите актьори днес.
С доц. д-р Златко Павлов разговаряме за взаимодействието между театъра и музея, за ролята и отговорностите на тези две институции. Ще научим и някои от историите, които пази неговият личен музей.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жената след 40!

Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство?  Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40".  Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..

публикувано на 24.02.25 в 11:00
Надин, Филип, Лили Гелева, София и Янислав

Тийнейджърът в мен: Лили Гелева

Нейните таланти са безбройни – учила е живопис, после актьорско майсторство в НАТФИЗ, после кино и визуална култура в Софийския университет, актриса и певица, която композира песните си. Работила е с Теди Москов, Мариус Куркински, Явор Гърдев. Тя е автор на подкаста "Свободно падане", природозащитник, майка на 2-годишен син и притежава страхотно..

обновено на 24.02.25 в 10:11
Яница Радева

Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека

Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека. Събитието е днес (24 февруари).  За творчеството на авторката като романист ще говори д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Яница Радева пише поезия, проза, литературоведски и книговедски текстове. Автор е на две стихосбирки и..

публикувано на 24.02.25 в 10:07

Стелиан Радев като Пип от "Моби Дик"

Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на Пип от спектакъла на Народния театър "Моби Дик". Интерпретацията по романа на Херман Мелвил изследва дълбините на човешкото съществуване и философските въпроси за страха от времето, за копнежа по..

публикувано на 24.02.25 в 09:35

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10