Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Корабът на глупците

„Корабът на глупците“, гравюра на Албрехт Дюрер на заглавната страница на поемата на Брант
Снимка: museum-olpe.de
Странна лодка, претоварена с пътници и бурета с вино, се носи по водата. Мачтата й е зелено дърво, в клоните на което има череп, а малко под него се е свил един шут. Рулят го няма, а пътниците използват лъжица, вместо гребло. Монах и монахиня, която свири на лютня, се опитват да си отхапят от висяща палачинка, без да си служат с ръце. Във водата се виждат голи тела на хора, които се опитват да влязат в лодката…
Това е картината „Корабът на глупците“ на художника Йеронимус Бош, вдъхновена от сатиричната поема на немския писател Себастиан Брант със същото име. През Средновековието така наричали корабите, на които качвали прокажените и психично болните, за да бъдат изолирани от „нормалните“.
На своя „кораб“ Брант натоварва невежи, комарджии, завистници и мошеници, а посоката, която следват води към страната Глупания. Четири години по-късно поемата е преведена на латински език и се разпространява из цяла Европа.
За огромния успех на поемата на Грант безспорно има значение и фактът, че част от гравюрите в книгата са на Албрехт Дюрер – един от най-големите майстори на западноевропейското изкуство. Той илюстрира стиховете на Брант с въображение и замах, създавайки цяла галерия от образи на глупаци: „Непоправимите глупаци“, „Глупакът в потъващия кораб“, „Нечестният глупак, намерил съкровище“, „Глупакът-птицеловец“, „Глупакът, който не разчита на собствените си сили“, „Глупакът, който учи другите на мъдрост“, „Глупакът и смъртта“ и други.
Повече за изкуството на Дюрер можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00