6 000 души наблюдаваха „на живо“ в лондонската зала „Уембли Арина“ последните дебати преди референдума във Великобритания за оставане или напускане на ЕС. Без да бъде излъчен ясен победител, в крайна сметка думата ще имат гласоподавателите в утрешния вот.
Двучасовите дебати, излъчени пряко и по телевизията на Би Би Си, сигурно са породили много размисъл сред онези, които още се колебаят как да гласуват, защото и двете страни в спора страстно остояваха позициите си. Въпросите от публиката бяха групирани в три категории: икономика, имиграция и мястото на Великобритания в света.
Всеки екип се състоеше от трима членове, като безспорно най-колоритните фигури в дебатите бяха бившият кмет на Лондон, Борис Джонсън, който е за излизане от ЕС, и новият кмет на столицата, Садик Хан, който подкрепя каманията „Да останем“. Разменени бяха доста „удари под кръста“, като в един момент дори бе изнесена информация, че кампанията на Брекзит е била финансирана с 600 000 паунда от член на крайнодясна националистическа партия.
Най-много овации от неговите привърженици обаче получи Борис Джонсън със заключителното си слово, в което заяви, че вярва, че петък 24 юни, денят след референдума, когато станат ясни резултатите, ще се превърне в „Ден на независимостта“ за Великобритания. Политическите наблюдатели не можаха да определят дали в дебатите има победител. Някои от тях обаче отбелязаха, че им е направило впечатление, че представителите на кампанията за оставане са по-уверени отпреди.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg