Заедно с маестро Емил Табаков представяме интеграла с всички 15 симфонии на големия руски композитор, записан със Симфоничния оркестър на Българското национално радио под негово диригентство.
Житие на мъченица – такава е историята на Четвъртата симфония в до минор от Шостакович. Двадесет и осем годишният композитор придава особено значение на своя опус 43: Четвъртата симфония ще бъде своего рода credo на моята творческа работа… Тя трябва да е монументална творба с големи мисли и страсти…
Първите ескизи на новата симфония нахвърля през 1934 г., после самокритично ги унищожава и през есента на 1935 година започва интензивно да работи над партитурата, която завършва на 20 май 1936 г. Междувременно се провежда обществена дискусия за проблемите на симфонизма, организирана от Съюза на композиторите в СССР, тя вълнува и Шостакович.
А след височайшето посещение на Сталин на спектакъл на операта му „Лейди Макбет от Мценска околия”, се разгаря унищожителна критика срещу твореца, обвиняван с грехове като „краен формализъм”, „груб натурализъм”, „ляворадикална безнравственост”… Защо композиторът написва сам заявление за отмяна на премиерата на ІV-та симфония, която за първи път е изпълнена 25 години по-късно – през 1961 година от Московската филхармония под диригентството на Кирил Кондрашин? – ще разкажем в предаването ни. А Емил Табаков ще сподели своята визия за творбата и диригентската си работа над нея.
Изпълнението на творбата може да слушате по програма „Христо Ботев“ на БНР на 24 юни, от 19.30 часа.
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg