Дали сме излезли навън по работа, или по време на разходка, лятото ни изкушава да останем по-дълго на открито. Толкова ни е приятно, че забравяме за другото лице на сезона. Слънцето грее силно. Доколко е безопасно? По планинските пътеки и полските поляни цъфтят уханни растения, мамят да приближим, да усетим аромата, да ги докоснем. Познаваме ли ги добре? Какъв може да е резултатът от нашето любопитство? Над главите и край нас кипи бурен живот от рояци миниатюрни или по-едри хвъркати същества. В този случай ние може да не се интересуваме от тях. Но те упорито напират да влязат в контакт и настойчиво да маркират успешните си опити върху нас. Как да се предпазим от всякакви парещи, бодящи, жилещи, хапещи и подобни неочаквани спътници по пътеки и плажове, у нас и по света? Какъв риск от алергична реакция крият някои популярни летни ястия?
Интересно съвпадение е, че на 8 юли, Деня на Св. Прокопий, закрилник на пчеларите и пчелите, се отбелязва и Световният ден за борба с алергиите. За пътуващите професии, за работещите на открито и за всички летовници са полезни съветите, които дава доц. д-р Соня Генова, алерголог в Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина „Пирогов“.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg