Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Летни посоки у нас и по широкия свят

Мадарският конник представлява изсечен в скала средновековен барелеф, който се намира около село Мадара на 20 километра от Шумен.
Снимка: Любомир Лазаров

Лятото в Шумен може да бъде интересно, дори без море. Пък и както гласи една популярна закачлива фраза: Варна, Варна, пристанище на Шумен... Варненци разбират от шеги. Затова, както всички останали туристи, които пътуват в тази посока, може да опитат новото безплатно мобилно приложение за любознателните. Кои природни и исторически забележителности на региона включва придобивката? Да очакваме ли скоро още маршрути? – Разказва Северина Йоргова от Историческия музей – Шумен.
Как се създава супер-гигантска снимка, която само в един кадър да показва цялото крайбрежие на една държава? Проектът кандидатства за рекордите Гинес, при това е дело на български екип. Какви предизвикателства се появяват в процеса на работа? Каква трябва да е гледната точка, за да има едновременно панорамна картина и ясни детайли? Как ще реагира екипът, при ново строителство, поява на атракционни, заведения, паркове? – Екипът е помислил за гъвкави решения. Марин Каравелов ни въвежда в тънкостите как снимката на българското Черноморие ще се актуализира във времето.
Сигирия (в превод „лъвската глава“), скалното чудо на Шри Ланка, камък Александрит за 500 000 щатски долара, изкуството на уличната кухня, в която се смесват екзотични ухания и странни вкусове, като удивителния мангостин... Пътешественикът Георги Христов продължава своя разказ, започнат миналия петък, за срещите и преживяванията в Югоизточна Азия.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35