Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искам, 6 август: Империя

На днешната дата си отива една Империя и това е нашата Дума на деня. През 1806 г., след победата при Аустерлиц и създаването на Рейнския съюз на германските държави под опеката на Наполеон, император Франц II абдикира и разпуска Свещената римска империя. Разбира се под името Франц I главата на хабсбургската династия си запазва новосъздадената – през 1804 г., титла император на Австрия, както и съпровождащите я апостолически крал на Унгария, крал на Бохемия, на Далмация, на Хърватия, на Славония, на Галисия, на Лодомерия и на Илирия, крал на Йерусалим, а също ерцхерцог на Австрия, велик херцог на Тоскана и на Краков, херцог на Лотарингия, на Залцбург, на Щирия, на Каринтия, на Карниола и на Буковина, велик принц на Трансилвания и… последният да затвори вратата. Дали жена му му е викала Франци?
Реалният повод за темата ни обаче е, че 70-80 % от изкуството, културата и науката на Запада от 962 година са се случили именно или в земите на Свещената римска империя, или в тези на духовния й понякога съюзник, понякога враг – Светата католическа църква.
За бумът на литературните издания в началото на 90-те и за единственото оцеляло от тях разговаряме с главния редактор на „Ах, Мария“ Румен Баросов – поет, издател и продуцент.
В „Бележки върху календара“ говорим за две ключови за развитието на съвременната цивилизация събития: ядрената бомбардировка над Хирошима през 1945 година и пускането на първия уебсайт, демонстриращ идеята на Тим Бърнърс-Лий за World Wide Web – „Мрежата“, информационната система от взаимно свързани хипертекстови документи, която превръща интернет в това, което е, и го прави масово достъпен.
Звучат Мерилин Менсън, „Дъ Кюър“, Брамс и „Голдфрап“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Дамски пленер "Говедарци" 2024

"Тази година, както всяка година от 26 години, се събираме художнички в село Говедарци по време на сенокоса", обяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните“ организаторът на дамския пленер Йова Чолакова Гочева.  От 27 септември до 6 октомври в галерия "Прегърни ме", допълва тя, ще представим 40 свои платна, нарисувани по време на престоя в..

публикувано на 27.09.24 в 17:05

"Излез от балона" е мотото на София ДокуМентал

Петото издание на Международния документален филмов фестивал София ДокуМентал (Sofia DocuMental) с фокус върху човешките права ще се проведе под мотото "Излез от балона". Форумът ще представи 30 премиерни за България филма, носители на престижни международни награди. Предстоят ексклузивни срещи с режисьорите и разнообразни съпътстващи събития. В..

публикувано на 27.09.24 в 16:27

"Остатъци от вяра" в изложбата на Севда Потурлян

"Остатъци от вяра" е името на изложбата на художничката Севда Потурлян. Картините са посветени на вярата. Нейните творби открехват вратите на нашите стари църкви. Авторката коментира, че иска "да се потопим във вътрешността на тези свети места, храмове на вярата, които предците ни са въздвигали, често с крайно оскъдни средства, но с едно..

публикувано на 27.09.24 в 15:59

Оля Стоянова и природните закони

Спасяват ли ни природните закони? Да, отговаря в новата си стихосбирка Оля Стоянова, по техния начин. Единадесет години след "Улица "Щастие" тази книга отново потвърждава устойчивостта в писането ѝ, пристрастието към определена поетика и теми.  "Как ни спасяват природните закони" е стихосбирка, в която животът пулсира, а енергията се предава и на..

публикувано на 27.09.24 в 10:25