„Две години и половина след старта на настоящия програмен период договоренето по еврофондовете е повече от три пъти по-високо в сравнение с предишния, а плащанията са над два пъти повече" – заяви в специално интервю за „Нашият ден“ вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев.
На въпрос за предварителните условия, за които правителството прие план за действие за тяхното изпълнение, вицепремиерът отговори:
„До момента огромната част, може би над 60% или по-скоро две трети от предварителните условия са затворени.
В момента тече трескава работа по няколко от предварителните условия, където все още има какво да се свърши. За мен обект на особена чувствителност, защото съзнавам колко е тежка работата и колко са важни сферите, е т. нар. Стратегия за интелигентна специализация, както и предварителното условие във водния сектор и предварителното условие, свързано с обществените поръчки.“ – сподели вицепремиерът Томислав Дончев и допълни:
„Уверен съм, че всички предварителни условия ще бъдат затворени преди края на годината, което ще предотврати опасността да не могат да бъдат разходвани и инвестирани средства във всеки от тези сектори. В сравнителен план, когато разговарям с колегите си от другите държави членки, България стои по-скоро добре като брой предварителни условия, които е затворила.“
Предизвикателствата при използването на еврофондовете според вицепремиера, който отговаря за тях, в настоящия програмен период са много по-различни в сравнение с предишния, а целите – много по-високи:
„Днес нашите усилия трябва да бъдат фокусирани върху ефекта, който носи всяка инвестиция и разговорът за европейските проекти трябва да се води именно в тази посока.“
В отговор на въпроса за възможните варианти за АЕЦ „Белене“ Томислав Дончев заяви: „Ако в проекта има икономическа логика, както твърдят голяма част от поддръжниците му, тогава защо да не се появи частен инвеститор, който да пожелае да го изгради като купи от нас и площадката, и оборудването – на пазарна цена и вследствие на конкурентна процедура?
Този вариант впрочем, дори и да не е лесен, в никакъв случай не е невъзможен.“
По повод започващото днес посещение на министъра на енергетиката Теменужка Петкова в Русия и предстоящите преговори с „Росатом“, вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика коментира:
„Ще бъдат обсъдени всички варианти, ще търсим не само решение, което удовлетворява всички, тъй като не сме сами в тази игра, но и решение, което ще ни позволи да си върнем до голяма степен парите, които са изразходени до момента, както и да имаме ясен икономически сценарии как да платим изработеното оборудване“ и уточни: „Доколкото става дума и от икономическа, и от техническа гледна точка за изключително сложни операции – не очаквайте прибързани новини след ден или след два.“
Какво още сподели вицепремиерът Томислав Дончев за икономическите сценарии за страната ни в новите реалности; каква е неговата оценка за старта на новия Закон за обществените поръчки, както и за методологията за разпределяне на финансовия ресурс за информация и комуникация на европейските програми, можете да чуете в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg