Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Замъкът „Влюбен във вятъра” е в Топ 5 на най-красивите замъци в Европа

БНР Новини
Замъка в Равадиново край Созопол
Снимка: http://zamaka.bg



В конкурса за „Най-добрите европейски дестинации” на организацията European Best Destinations, Замъкът в Равадиново се нареди на четвърто място сред най-красивите замъци на Европа. Пред него са само замъкът „Пена“ в Португалия, „Алказар“ в Испания и „Нойшванщайн“ в Германия.
Българският обект изпревари конкуренти,  като  Уиндзор, Великобритания  (11–то  място),  Шато Шамбор  - Франция (8–мо  място),  замъка Лихтенщайн (16–то  място)  и  много  други  ....
По време на  официалната церемония  на 13 август  2016 година министърът на туризма Николина Ангелкова подчерта, че отличието е важно признание за целия  туристически отрасъл у нас: „Четвъртото място, което зае българският замък в международната класация, е стойностно с това, че другите  замъци в Европа са с многовековна история, а „Влюбен във вятъра“ е съграден от двете ръце на собственика си и с труда на неговото семейство. Атракции, като замъка в Равадиново, ни позволяват да предлагаме различен туристически продукт. Подобни високи международни отличия привличат внимание към България, което е предпоставка за развитието на българския туризъм“. По време на празничната  церемония Замъкът  официално влезе и в редиците на Световната туристическа организация към ООН. Картата за членство бе  връчена от Хенрих Крипендорф, президент на българския филиал на организацията.
Като всеки замък, „Влюбен във вятъра“ има свой герб, флаг, а вече и химн. Има входна  крепост, а зад тежките порти  гостите се посрещат от средновековен рицар.  Къде ще ни отведат пътеките? - Към мястото, където туристи от цял свят с  вълнение присядат, за да  препишат няколко думи от Паисиевата история. Идеята започна  по  Великденските празници. Въпреки масовото използване на таблети и всевъзможни високотехнологични пособия, оказва се, удоволствието от писането с паче перо е неповторимо!
В  парка царствено се разхождат пауни.  Езерото е пълно с митично големи риби. А броят на атракциите непрекъснато расте. Диапазонът на  интересните  места  е много  широк:  от  кинетичната,  оригинална  и  модерна  артистична  инсталация, която улавя всеки  въздушен  полъх, през  загадъчните, потънали в  зеленина  уютни кътчета за влюбени, сгушени в сянката на  някоя  мраморна статуя.  Впрочем, за тях, както и за  почитателите на  романтиката,  има  още много  приятни  изненади, казва главният мениджър на обекта,  Янко Кръстев. Пригответе се за  приказна,  красива  разходка.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05